KRYEFAQJA » 2016 » Dhjetor (Faqe 31)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2016

Servet Pëllumbi në Konferencën Shkencore “Politika dhe Shoqëria”

servet pellumbi, konferenca, shkencore, aktivitet, shoqeria,

Në Akademinë e Shkencave, u zhvillua Konferenca Shkencore: “Politika dhe Shoqëria” në skanerin e Prof. Servet Pëllumbi”, në 80 vjetorin e lindjes. Ndër 80 vite shumica e aktiviteteve të politologut, sociologut dhe filozofit Servet Pëllumbi u morën në analizë nga ekspertë të filozofisë politike duke e cilësuar prof. Pëllumbin si …

Më shumë

Beqaj: 185 milionë Euro, për rikonstruksionin e reanimacionit në Spitalin Rajonal Berat

Spitali rajonal i Beratit duke nisur nga fillimi i vitit të ardhshëm,do të ketë gati një sallë tërësisht moderne të reanimacionit. Punimet janë drejt fundit ku ka përfundur faza e rikonstruksionit, ndërsa pritet edhe instalimi i pajisjeve mjekësore. Ministri i Shëndetësisë, z. Ilir Beqaj, pa nga afër ecurinë e punimeve …

Më shumë

Siri: Rifillojnë bombardimet

Evakuimi i rebelëve nga Aleppoja lindore, që pritej të fillonte gjatë mesnatës së të martës, është shtyrë pasi një zyrtar i forcave opozitare ka fajësuar Iranin dhe milicitë shiite aleate të presidentit Bashar al-Assad për rifillimin e bombardimeve dhe përdorimin e armatimeve të rënda, përfshi tanket. Armëpushimi i arritur me …

Më shumë

Kandidatët e propozuar për Krerë të Misioneve Diplomatike

Komisioni për Politikën e Jashtme ka dëgjuar sot në një seancë të posaçme kandidatët e propozuar për Krere të Misioneve Diplomatike në disa vende. Selim Belortaja, i propozuar Ambasador në Republikën Popullore të Kinës, rezident, si dhe jorezident në Republikën Popullore te Bangladeshit, në Republikën Popullore Demokratike të Koresë, në …

Më shumë

Situata në Alepo: Rebelët në pritje të evakuimit, mbyllet lufta pas 4 vitesh

Konflikti në Siri duket një makth i vërtetë. Të gjithë civilët dhe rebelët të cilët do të evakuoheshin për t’i shpëtuar bombardimeve janë bllokuar në Alepo. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se autobusët janë dërguar por asnjë person nuk ka arritur të largohet. Në Ankara të Turqisë është ndërtuar një kamp ku …

Më shumë