KRYEFAQJA » 2016 » Dhjetor (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2016

Ajka e albanologëve për Kadarenë

ismail kadare, albanologet, neologjizma, pasurim gjuhe

Kadare i veneruar si gjeniu i letrave ka mbledhur sërish në Tiranë ajkën e albanologëve. Shumë studjues dhe përkthyes të veprës kadareane i janë përgjigjur ftesës së Universitetit të Tiranës ku vetë Kadare ka kryer studimet e para letrare. Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “STUDIA KADAREIANA, ALBANICA ET HUMANITATIS”, bashkoi në Tiranë …

Më shumë

Basha në Prokurori

basha, prokurori, procedim, penal, vendi, kryeopozitari

Pas kërkesës publike për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, Kryetari I Partisë Demokratike i drejtohet Prokurorit të Përgjithshëm. Veç kërkesës për shkarkim ai i kërkoi prokurorit Adriatik Llalla edhe nisjen e hetimeve për ktë çështje. Basha u paraqit në zyrën e këtij të fundit …

Më shumë

Kosova tanimë me kod telefonik

telefonik, kod, kosova, telefonata, shqiperi, komunikim

Kosova nga sot u bë me kod telefonik ndërkombëtar, 383, i cili i është ndarë zyrtarisht nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit. Ministrja për Dialog në qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, vlerësoi se ky lajm përbën një arritje historike për fushën e telekomit dhe fuqizon subjektivitetin ndërkombëtar të shtetit të Kosovës. …

Më shumë