KRYEFAQJA » 2016 » Nëntor (Faqe 54)

Arkiva Mujore: Nëntor 2016

Parlament, maxhoranca në provë

Në parlamentin shqiptar pritet të zhvillohet një nga seancat më të rëndësishme të këtij sesioni. Në rend të ditës është votimi i projekt-ligjit “Për organet e qeverisjes të sistemit të drejtësisë”, pjesë e paketës prej 7 ligjesh për zbatimin e reformës kushtetuese. Votimi i tij është shtyrë pasi palët ende …

Më shumë

Rama paralajmëron Greqinë: Koha e fqinjit të pasur që i tregonte arat fqinjit të varfër ka marrë fund mes nesh!

Rama paralajmëron Greqinë: Koha e fqinjit të pasur që i tregonte arat fqinjit të varfër ka marrë fund mes nesh!

Marrëdhëniet shqiptaro-greke pritet të njohin zhvillime të reja. Kryeministri socialist Edi Rama ka paralajmëruar një përgjigje për autoritetet greke, të cilët nën sloganin e shkeljes së të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri, kanë marrë në mbrojtje disa banorë të Himarës, që po kundërshtojnë prishjen e shtëpive të tyre për …

Më shumë

Rama : FMN “një përgjigje shembullore për gjithë politikanët dhe shkarrashkruesit e kazanit”

"një përgjigje shembullore për gjithë politikanët dhe shkarrashkruesit e kazanit"

Kyeministri Edi Rama ka shprehur të mërkurën kënaqësinë e tij që FMN ka dhënë aprovimin për projekt-buxhetin e vitit 2017.  Në rrjetin social Fejsbuk zoti Rama ka shkruar se kjo është “një përgjigje shembullore për gjithë politikanët dhe shkarrashkruesit e kazanit”. Sipas zotit Rama “Falë reformave të thella që po …

Më shumë

Teatri kombëtar eksperimental publikon kalendarin artistik

I ftohti shtyn sezonin teatror

Me një buxhet minimal me të cilin mund të prodhoheshin 3 shfaqje, Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” këtë vit realizon 23 produksione, shumë prej tyre premiera. Me këtë aksiomë drejtori i këtij institucioni Kiço Londo ka prezantuar para gazetarëve kalendarin e pasur të këtij sezoni artistik duke e vënë theksin …

Më shumë

Nis ndërtimi i rrugës Qendër-Babrru-Institut, investim ky i Bashkisë Kamëz

Bashkia e Kamzës ka nisur punimet për ndërtimin e rrugës Qendër Babrru-Rruga e Institutit me një gjatësi prej 7 kilometrash, investim që mendohet të ketë impakt tek 50 mijë banorë të njësisë administrative Paskuqan. Ndërtimi i kësaj rruge pritet të lehtësoje edhe trafikun për banorët e kryeqytetit që do ta …

Më shumë