KRYEFAQJA » 2016 » Nëntor (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Nëntor 2016

PE- Shqipëri, gati draft-rezoluta për hapjen e negociatave

Rezoluta e PE për Shqipërinë në hapat e fundit

Pak ditë pasi Parlamenti Europian u kërkoi vendeve anëtare të Unionit pezullimin e përkohshëm të bisedimeve të anëtarësimit me Turqinë, Komiteti i Jashtëm Europarlamentar merr në shqyrtim draft-rezolutën për Shqipërinë, e cila “mbështet plotësisht anëtarësimin e vendit në BE dhe bën thirrje për hapjen e negociatave”, sipas rekomandimit të Komisionit …

Më shumë

Tiranë, Adem Demaçi nderohet me titullin “Qytetar Nderi”

Tiranë, Adem Demaçi nderohet me titullin “Qytetar Nderi”

Bashkia e Tiranës ka nderuar me 28 Nëntor politikanin dhe shkrimtarin e njohur kosovar, Adem Demaçi, me titullin “Qytetar Nderi”. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ka dorëzuar Adem Demaçit titullin “Qytetar Nderi” si dhe “Çelësin e Qytetit” me motivacionin e intelektualit të shquar, simbol i rezistencës së …

Më shumë

Merkel: Plotësimi i prioriteteve duhet të vazhdojë; Rama: Europa nuk duhet të lekundet

Merkel-Rama në konferencë, Shqipëria ka bërë përparime, por plotësimi i prioriteteve duhet të vazhdojë

Gjermania vlerëson se Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishëm për reformat, por duhet të vazhdojë të plotësojë pesë prioritetet për integrimin e saj në BE. Deklarata është bërë nga kancelarja gjermane Angela Merkel e cila më 28 nëntor, Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë ka ftuar në Berlin kryeministrin Shqiptar Edi …

Më shumë

Fijon drejt zgjedhjeve presidenciale

Fijo: Kam gabuar, por do vazhdoj garën për president

“Fitorja më përket”, e filloi fjalimin e tij të dielën në mbrëmje Fransua Fijon, fituesi i zgjedhjeve paraprake të së djathtës, duke shprehur kënaqësinë për “një fitore themelore, e ndërtuar mbi bindje”. Kandidati i të djathtës në zgjedhjet presidenciale u shpreh për herë të parë të dielën në mbrëmje pas …

Më shumë