KRYEFAQJA » 2016 » Nëntor (Faqe 31)

Arkiva Mujore: Nëntor 2016

Një aksident me pasojë vdekjen në autostradën Tiranë-Durrës

Një aksident me pasojë vdekjen e një personi është regjistruar në autostradën Tiranë-Durrës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të mbikalimit të Kasharit, ku drejtuesi i automjetit tip “Mercedes Benz”, shtetasi I. N., ka aksidentuar një punëtor të mirëmbajtjes së autostradës. Aksidenti ka rezultuar fatal për punëtorin e identifikuar si shtetasi …

Më shumë

Obama:”Presidenti i ardhshëm nuk do të jetë aq ideologjik sa ç’e mendojnë, por për sa kohë të jetë i rrethuar nga njerëz të mirë, do të jetë një udhëheqës pragmatist”

Presidenti Barack Obama tha se “batutat për televizion” jo gjithmonë janë të barazvlefshme me politika të shëndosha dhe se presidenti i zgjedhur Donald Trump do ta shohe se Shtëpia e Bardhë “ka për ta ndryshuar rrënjësisht”. Presidenti Obama i bëri këto komente në konferencën e parë të shtypit në Shtëpinë …

Më shumë

Skandal korrupsioni në politikën Ruse, arrestohet ministri i ekonomisë Aleksej Ulukajev

Ministri i Ekonomisë në Rusi Aleksei Ulukajev është arrestuar pasi akuzohet se ka marrë ryshfet. Organi kryesor anti-korrupsion i Rusisë, Komiteti Investigativ, tha se Ulukajev kishte marrë një pagesë prej 2 milionë dollarësh . Ministria e tij kishte dhënë një vlerësim pozitiv që çoi gjigandin e naftës Rosneft në blerjen …

Më shumë

Vlahutin prezanton sot rekomandimet e raportit të Komisionit Europian për Shqipërinë për vitin 2016

Vlahutin politikës: Respektoni Venecian!

Në kuadër të publikimit të Raportit të Komisionit Europian për Shqipërinë për vitin 2016, Ambasadorja e Delegacionit të Bashkimit Europian në Shqipëri, Romana Vlahutin, do të prezantojë sot në Këshillin Kombëtar të Integrimit rekomandimet dhe gjetjet kryesore të këtij raporti, duke vijuar me një bashkëbisedim të hapur me pjesëmarrësit. Në …

Më shumë

Obama mbërrin në Athinë

Presidenti amerikan Barak Obama, ka mbërritur në Athinë në turneun e tij të fundit si President i Shteteve të Bashkuara. Një nga qëllimet kryesore të kësaj vizite është që Obama të sigurojë aleatët se edhe presidenti i sapozgjedhur Donald Trump do të ruajë të njëjtën linjë strategjike marrëdhëniesh me të …

Më shumë

Lirohen shoferët shqiptarë të ndaluar për abetare dhe libra shqip

Vdekja e emigrantit shqiptar në Francë, reagon MEPJ

Dy shoferë të ministrisë së jashtme shqiptare të cilët u ndaluan të hënën nga policia greke nën akuzën për shpërndarje të materialeve propagandistike, janë liruar pas disa orë arresti. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i ministrisë së jashtme shqiptare për mediat. Sipas tij “autoritetet greke kanë bërë ndalimin …

Më shumë

Bushati: Greqia do ta mbështesë Shqipërinë për integrimin europian

Tiranë, pritet takimi Bushati - Kocias

Greqia do ta mbështesë Shqipërinë për integrimin europian pasi kjo është në interesin strategjik edhe të Greqisë. Ministri i Jashtem, Bushati, ka deklaruar nga Brukseli ku ka marrë pjesë në takimin e këshillit të ministrave të jashtëm, se me homologun grek ka patur bisedime të frutshme dhe që garantojnë një …

Më shumë