KRYEFAQJA » 2016 » Nëntor (Faqe 30)

Arkiva Mujore: Nëntor 2016

Shpërthim tritoli në Fushë Krujë

Shpërthim tritoli në Fushë Krujë

Shpërthimi i një sasie tritoli pasditen e sotme, ka vënë në panik banorët e lagjes “Punëtori” në Fushë Krujë. Sipas informacionit të policisë, bëhet e ditur se lënda e eksplozivit është hedhur qëllimisht nga disa persona, duke synuar përhapjen e panikut. Ndërkohë dëshmitarët okularë janë shprehur se zona ku është …

Më shumë

Bino: Kujdes me antibiotikët!

Bino: Kujdes nga fruthi! Vaksinohuni!

Në bazë të vlerësimeve, Shqipëria renditet ndër vendet e Europës Jugore me përdorim të tepruar të antibiotikeve. Deklarata është bërë nga shefja e sëmundjeve infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino në një intervistë dhënë gazetares së TVSH Sonila Mlloja. Ajo u bën thirrje mjekëve të përdorin në mënyrë …

Më shumë

Kryeminstri Rama në Mirditë

Kryeminstri Rama në Mirditë

Nga Rruga e Kombit, ku inspektoi 2 zona të dëmtuara, kryeministri Rama, akuzoi kundërshtarin e tij politik, Lulzim Basha, se kur drejtonte ministrinë e transporteve, ka zbatuar një projekt aspak serioz aksin që lidh Shqipërinë me Kosovën, i cili vazhdimisht shkakton probleme. Drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Premci e njohu …

Më shumë

Gjirokastër, shqetësime nga erozioni

erozioni, gjirokaster, rreshqitje toke, rrezik

Reshjet intesive të ditëve të fundit kanë rikthyer problematikën  e erozionit dhe rrëshkitjeve të tokës në qytetin e Gjirokastrës. Strukturat e paqëndrueshme tektonike si dhe reshjet e rrëmbyeshme kanë shkaktuar rreshkitjen masive të dheut në faqet e kodrës në lagjen Cfakë. Shërbimi Gjeologjik në bashkëpunim me bashkinë e Gjirokastrës po …

Më shumë

Partia Agrare Ambjentaliste për zgjedhjet e pjesshme në Kolonjë

Partia Agrare Ambjentaliste paralajmëroi sot ato që i konsideroi përpjekje të mazhorancës që cënojnë fushatën elektorale për zgjedhjet e pjesshme në Kolonjë. Përmes zëdhënëses, kjo forcë politike, tha sot se punonjës të administratës publike po ndihen të kërcënuar, pasi Partia Socialiste po i imponon që me çdo kusht, t’u monitorojnë …

Më shumë

PD: PS na përjashtoi nga hapja e dosjeve dhe verfikimi i gjyqtarëve e prokurorëve

PD letër Ruçit : Shorti për KED antikushtetues, të ndërpritet

Partia Demokratike ka akuzuar të martën mazhorancën se ka përjashtuar opozitën nga dy procese të rëndësishme, atë të hapjes së dosjeve të ish sigurimit të shtetit si dhe për verifikimin e të kaluarës së gjyqtarëve dhe prokuroreve bazuar në Ligjin e Vettingut. Nënkryetari i PD deputeti Edmond Spaho, tha se …

Më shumë

Leka Bungo sjell “Rrokullisjen”, një film i ri për vitin e trazuar 1997

“Të vërtetat e mëdha shpesh nuk thuhen ndryshe përveçse satirës”. Regjisori dhe skenaristi Leka Bungo ka zgjedhur ti thotë këto përmes një filmi serial televiziv. Nën titullin “Rrokullisja” filmi që shpejt do të shfaqet së shpejti në ekranin e RTSH, Bungo rrëfen rrokullisjen e madhe, atë morale, shpirtërore dhe financiare të …

Më shumë

Basha: Rama ka ndarë punët, buxhetin për vete, drogën me kriminelët, burgun për popullin

lBasha: Rama ka ndarë punët, buxhetin për vete, drogën me kriminelët, burgun për popullin

Kryetari i Partisë Demokratike në opozitë Lulzim Basha akuzon kryeministrin socialist Edi Rama se ka kthyer në sistem korrupsionin. Në takimin me strukturat e Partisë Demokratike në Kuçovë dhe në Urën Vajgurore, zoti Basha tha se përfituesit kryesorë të tenderave janë 11 miqtë e shefit të qeverisë. “Vetëm këtë vit …

Më shumë