KRYEFAQJA » 2016 » Nëntor (Faqe 20)

Arkiva Mujore: Nëntor 2016

“Shqipëria inteligjente”, më shumë zhvillim dhe punësim

Vetëm një ditë pasi Tirana përmbylli samitin e parë të diasporës, një prej pjesmarrësve, Lulëzim Veliu, prezanton nismën e tij të bashkëpunimit në fushën e inovacionit. Ai thotë se samiti ishte nxitja për të sjellë në shqipëri “Smart Albania”, një projekt që përfshin edhe fushën e energjisë. “Prezantimin e kompanise …

Më shumë

Korrupsion në “Luigj Gurakuqi”, ndalohen pedagogë dhe studentë

Korrupsion në "Luigj Gurakuqi"

Dy pedagogë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës janë ndaluar nga policia nën akuzën e korrupsionit. Ata janë pedagogët e historisë Rokin Dabërdaku dhe Simon Lufi. Policia ka ndaluar gjithshtu edhe tre studentë dhe një përgjegjës rojesh private. Urdhër arresti ishte lëshuar ndaj tyre nga Prokuroria e Shkodrës. Sipas burimeve …

Më shumë

Komisioni i CEZ, Balla: Berisha do sillet me polici; Berisha: Je sharlatan!

Komisioni CEZ, Berisha përplaset me Ballën dhe braktis sallën

Ish kryeministri demokrat Sali Berisha dhe deputeti socialist Taulant Balla, të njohur për polemikat e nxehta prej vitesh mes tyre në sallën e parlamentit shqiptar, kanë shkëmbyer të hënën replika në distancë. Shkak është bërë mosparaqitja e zotit Berisha në komisionin hetimor për privatizimin e OSSH-së. Zoti Balla ka publikuar …

Më shumë

Nis fushata zgjedhore në Maqedoni

Maqedoni, intensifikohet fushata zgjedhore

Partitë politike në Maqedoni filluan sot zyrtarisht fushatën zgjedhore e cila do të zgjasë deri më 9 dhjetor në mesnatë, për zgjedhjet e caktuara më 11 dhjetor. VMRO-DPMNE-ja fushatën e nisi në Ohër, Lidhja Social Demokrate në Prilep, Bashkimi Demokratik për Integrim në Shkup, njësoj si Partia Demokratike Shqiptare. BDI-ja …

Më shumë