KRYEFAQJA » 2016 » Nëntor (Faqe 19)

Arkiva Mujore: Nëntor 2016

Obama premton trazicion të kujdeshëm, por vigjilent ndaj Trampit

Obama premton trazicion të kujdeshëm, por vigjilent ndaj Trampit

Presidenti amerikan, Barack Obama dha lamtumirën e tij në skenën ndërkombëtare duke premtuar një tranzicion të kujdesshshëm, por vigjilent me pasardhësin e tij, Donald Trump, eksperienca e të cilit, personaliteti i vrazhdë dhe deklaratat tronditëse kanë ngjallur dyshime dhe shqetësim në botë. Presidenti amerikan, i cili do të largohet nga …

Më shumë

Kukësi merr tre pikë të rëndësishme në fund të takimit në Durrës

Kukësi merr tre pikë të rëndësishme në fund të takimit në Durrës

JAVA 11   DATA QYTETI ORA NDESHJA REZ 20.11.2016 Gjirokastër 14:00 Luftëtari – Flamurtari 1 – 1 Reginaldo Faife 51′ (1-0), Gjinaj 82′ (1-1) 20.11.2016 Korçë 14:00 * Skënderbeu – Korabi 1 – 0 Adeniyi 40′ 20.11.2016 Tiranë 17:00 Tirana – Laçi 1 – 0 Ndockyt 66′ 20.11.2016 Shkodër 17:00 Vllaznia – Partizani 1 – 1 Çinari 5′ (1-0), Batha 80′ (1-1) 21.11.2016 …

Më shumë

Anija shqiptare “Oriku” bëhet pjesë e operacioneve të NATO-s në detin Egje

Shqipëria është përfshirë në misionin ushtarak detar “Sea Guardian”  të  NATO-s në Detin Egje. Të hënën në mesditë nga Porti i Durrësit është nisur anija ushtarake “Oriku”, duke shënuar operacionin e parë të këtij lloji për forcat detare shqiptare që kur vendi u bë anëtar i Paktit të Atlantikut të …

Më shumë

Akademikët diskutojnë rimodelimin e zhvillimit ekonomik të Shqipërisë

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ka inicuar një forum publik mbi rimodelimin e zhvillimit të Shqipërisë. Gjithçka mbështetet në kontekstet lokale, burimet natyrore, njerëzore si edhe kulturën, psikologjinë shoqërore dhe antropologjinë ekonomike të shqiptarëve. Në forum merrnin pjesë përfaqësues të qeverisë, studiues të shquar të ekonomisë dhe shkencave shoqërore nga …

Më shumë