KRYEFAQJA » 2016 » Tetor (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Tetor 2016

Francë, prishja e kampit në Kale

Calais, kampi kale, france, shkaterrim,

  Vazhdon puna për shkatërrimin e kampin të emigrantëve në Kale të Francës, i njohur ndryshe edhe si “xhungla”. Mediat raportojnë se një grup punonjësish ka filluar prishjen e tendave dhe barakave. Rreth 2,000 emigrantë kanë lënë vullnetarisht kampin dhe qindra të tjerë i kanë ndjekur në ditën e dytë …

Më shumë

Haiti pas Uraganit Methju

haiti, pas uraganit, gjendja, uragani methju

  Tre javë pasi uragani shkatërrues Methju goditi Haitin, ekspertët shprehin frikën se popullata vendase po përballet me fatkeqësi humanitare apo mungesë të ushqimit. Në një raport të përbashkët të Qeverisë së Haitit, Organit Kombëtar Koordinues për Siguri të Ushqimit dhe Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë të OKB-së, thuhet se …

Më shumë

Zgjerimi i aeroportit të Londrës

aeroport, zgjerim, londer, hithrou

Qeveria britanike ka miratuar zgjerimin e aeroportit Hithrou në Londër me anë të krijimit të një piste të re. Ministrat miratuan planin e shumëpritur në mbledhjen e kabinetit gjatë së martës, duke e konsideruar këtë vendim si tepër të rëndësishëm. Sipas tyre, zgjerimi do të përmirësojë lidhjet e Mbretërisë së …

Më shumë

Shqipëria renditje historike në raportin e BB “Të bësh biznes”

Luçi: Kredia e BB nuk rrit borxhin

Banka Botërore publikoi të martën raportin e saj të përvitshëm “Të bësh biznes”. Sipas këtij raporti Shqipëria renditet e 58-ta nga 190 shtete që Banka Botërore vlerësoi këtë vit. Ky është jo vetëm një përmirësim i dukshëm prej 32 vendesh në krahasim me vitin e kaluar, por është njëkohësisht renditja …

Më shumë

Rama në Shishtavec

Rama në Shishtavec

“Reformat janë fokusi i punës së qeverisë”, u shpreh kryeministri Rama gjatë një takimi në Shishtavec. Reformat janë të domosdoshme për të bërë atë që nuk është bërë për 25 vjet, por janë dhe rruga e duhur drejt Bashkimit Europian, theksoi Rama. Ndërsa shqetësimeve të banorëve Rama iu përgjigj se …

Më shumë

Insiativa “Kujtesa si Mision” për të rishkruar historinë

Insiativa “Kujtesa si Mision”

Historianët vlerësojnë se nxënësit në Shqipëri, edhe pas 26 vitesh demokraci, e kanë ende të vështirë të perceptojnë nga tekstet shkollore të vërteten historike pas viteve ’20 të shekullit të kaluar. Kjo sipas tyre për shkak të mungesës së koncepteve bazë, fakteve, dokumentave origjinalë të fshira gjatë kohës së dikaturës …

Më shumë

Gjykata Kushtetuese pezullon Vettingun, maxhoranca thotë se ligji nuk mund të ankimohet

Kushtetuesja: Në Shtator vendimi për Reformën në Drejtësi

Gjykata Kushtetuese ka pezulluar të martën zbatimin e ligjit për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve, i njohur si Ligji i “Vettingut”. Kjo gjykatë pritet t’i drejtohet Komisionit të Venecias për disa çështje. Vendimin e saj gjykata e mori pasi Partia Demokratike, e kundërshtoi atë si antikushtetues. Sipas opozitës organet …

Më shumë