KRYEFAQJA » 2016 » Tetor (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Tetor 2016

Ushtarakët shqiptarë pritet ti bashkangjiten batalionit të udhëhequr nga Kanadaja në Letoni

Rama paralajmëron rritje pagash për ushtarakët shqiparë

Një grup ushtarakësh shqiptarë pritet ti bashkangjiten grup-batalionit të udhëhequr nga Kanadaja në Letoni. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja shqiptare e mbrojtjes Mimi Kodheli gatë një takimi të ministrave të mbrojtjes së NATO-s në Bruksel ku u morën vendime mbi forcimin e mbrojtjes kolektive të NATO-s. Zonja Kodheli …

Më shumë

Përfundon rikonstruksioni i Liceut Artistik “Jordan Misja”

Përfundon rikonstruksioni i Liceut Artistik "Jordan Misja"

  Pas disa muajsh punime intensive, ka përfunduar rikonstruksioni i ndërtesës së Liceut Artistik “Jordan Misja”, në Tiranë. Kryeministri Edi Rama, ish-nxënës i kësaj shkolle, i pranishëm në ceremoninë e inaugurimit, u shpreh se Liceu e ka detyrim të jetë qendër e ekselencës shqiptare. Rama tha se kjo është vetëm faza …

Më shumë

Italia tronditet nga tërmetet

Tërmet në rajonin e Ohrit dhe Prespës

Dy tërmete të fuqishme kanë goditur gjatë natës pjesën qëndrore të Italisë, duke shkatërruar ndërtesa dhe duke shkaktuar panik te banorët. Tërmeti i parë, me fuqi prej 5.5 balle sipas shkallës Rihterit, ka goditur qytetin Viso në provincën Maçerata. Ai u pasua nga një tjetër tërmet, me magnitudë 6.1 ballë, …

Më shumë

Është ndarë nga jeta “Artistja e Popullit”, Melpomeni Çobani

Është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare Artistja e Popullit, aktorja e Estradës së Tiranës, Melpomeni Çobani. Melpomeni Çobani është një ndër themelueset e para të Estradës së Tiranës në vitin 1952, e cila shënon gjatë karrierës së saj artistike një mori rolesh në teatër, estradë dhe film. Veprimtaria artistike …

Më shumë

Debate të ashpra sot në Komisionin e Shëndetësisë lidhur me zgjerimin e fashës së check up-it falas

Deputetë të Partisë Demokratike në Komisionin Parlamentar të Shëndetësisë kishin kërkuar zhvillimin e një seance dëgjimore me Ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqaj lidhur me zgjerimin e fashës së check up-it falas. Por për shkak të axhendës së tij, ministri Beqaj nuk është paraqitur në Komision, cka ka shkaktuar debate mes …

Më shumë

Ministria e Energjisë anulon ndërtimin e 6 HEC-eve në Theth

Ministria e Energjisë ka vendosur të prishë kontratat konçesionare të firmosur në vitin 2009 nga qeveria Berisha, që parashikonte ndërtimin e 6 hidrocentraleve në lumin e Shalës në zonën e Thethit. Në shkresën që disponon TVSH, Ministria e Energjisë bën të ditur se “Zgjidhja e njëanshme e Kontratës së Konçesionit …

Më shumë