KRYEFAQJA » 2016 » Shtator (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Shtator 2016

Modeli i bashkëpunimit qeveri-privat për zhvillimin e zonave turistike

Bashkëpunimi mes qeverisë, sektorit privat dhe organizatave jofitimprurëse për zhvillimin e zonave të turizmit dhe atyre të biznesit u konsiderua i suksesshëm në një forum që u organizua sot nga Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim. Vlora, Gjirokastra, Tirana, Korça, Kruja, Berati dhe Shkodra, janë edhe zona turistike dhe ekonomike të të …

Më shumë

Paskuqan, banorët ankohen për mungesë çerdhesh e kopshtesh

Paskuqani, një zonë kryesisht me ndërtime informale, por shumë e populluar ka mjaft probleme me infrastrukturën. Më shumë se sa mungesën e infrastrukturës urbane, banorët vuajnë mungesën e shërbimeve. Në këtë njësi administrative me popullsi mbi 37 mijë banorë funksionojnë vetëm 2 kopshte, 2 të tjera, që frekuentoheshin nga mbi …

Më shumë

Nikolla: Reforma në arsimin e lartë i jep shumë kopetenca universiteteve

Universitetet e vendit së shpejti do të kenë një rrjet të unifikuar të dhënash për të gjithë studentët, stafet akademike dhe publikun. Në këtë mënyrë do të forcohet dhe bashkëpunimin mes Ministrisë së Arsimit dhe Sportit , agjensive në varësi dhe Institucioneve të Arsimit të Lartë. Platforma e përbashkët e …

Më shumë

Në Tiranë mbahet forumi ekonomik shqiptaro-gjerman

Në Tiranë mbahet forumi ekonomik shqiptaro-gjerman

Marrëdhëniet ekonomike mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, janë në fokusin e Forumit Ekonomik që po mbahet në Tiranë. Kryeministri Edi Rama ka shprehur kënaqësinë që marrëdhëniet diplomatike dhe më tej ato tregëtare mes dy vendeve kanë avancuar ndjeshëm. “Ardhja në Shqipëri e kancelares Merkel dhe ministrit të Jashtëm Steinmeier tregojnë rëndësinë …

Më shumë

Meta për Reformën në Drejtësi : “Të bëjmë që kjo reformë të ketë një zbatim sa më të suksesshëm”

Meta: Të pakësohet numri i deputetëve dhe biznesmenëve në parlament

Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë, i cili në këtë edicion ka në vemendje të drejtat e njeriut, është shfrytëzuar nga politika për të përcjellë mesazhin e nevojës së avancimit në zbatimin e Reformës në Drejtësi. Ka qenë zoti Ilir Meta, i cili në ambjentet e parlamentit duke përuruar çeljen …

Më shumë

Shrëder Metës: Përshpejtoni reformat!

Shrëder Metës: Përshpejtoni reformat!

Komuniteti ndërkombëtar vazhdon të këshillojë Shqipërinë të përshpejtojë hapat drejt procesit të negociatave për anëtarësim në BE. Në Tiranë që prej ditës së hënë ndodhet ish kancelari gjerman Gerhard Shrëder dhe bashkë me të raporteri për Shqipërinë pranë Parlamentit Evropian Knut Flekenstein. Zoti Shrëder u prit të martën nga kreu …

Më shumë

Shuhet shqiptarja më e moshuar

Shuhet shqiptarja më e moshuar

Qerime Ballabani, e konsideruar si gruaja më e vjetër në Shqipëri, është ndarë nga jeta në moshën 115 vjeçare të dielën, njoftojnë disa media. Ajo jetonte në fshati Snosen të Gramshit. Nënë Qerimeja u shua ndërsa ishte rrethuar nga familjarët e saj, fëmijët, nipërit dhe dy breza stërnipërish. Pak ditë …

Më shumë