KRYEFAQJA » 2016 » Gusht (Faqe 46)

Arkiva Mujore: Gusht 2016

Dialogu Prishtinë-Beograd, zbatimi i Asociacionit diskutohet në Bruksel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, do të drejtojë delegacionin e Serbisë në Bruksel, në kuadër të vazhdimit të dialogut në nivel ekspertësh me Kosovën. Sipas mediave të Beogradit, dialogu Kosovë-Serbi në nivel ekspertësh do të zhvillohet sot e nesër. Po sipas këtyre burimeve, bisedimet …

Më shumë

Klinton: Shërbimet informative ruse kanë depërtuar në kompjuterët e demokratëve

E nominuara demokrate për garën presidenciale amerikane, Hilari Klinton, pohoi se shërbimet informative të Rusisë kanë depërtuar në kompjuterët e Komitetit Kombëtar Demokrat. “E dimë që ata kanë ndikuar që shumë prej këtyre e-maileve të publikohen”, tha ajo në një intervistë për kanalin Fox News. Zonja Klinton po ashtu akuzoi …

Më shumë

NASA vë në jetë projektin X-57 Maxwell, avionin me 14 bateri të karikuara përmes energjisë diellore

Për pak muaj Nasa ka vënë në zbatim projektin Spector duke krijuar avionin komercial që funksionon me bateri. Ndërkohë që mbyllej projekti Solar Impulse 2, avion i cili bëri xhiron e botës duke funskionuar me 4 motorrë elektrik me celula fotovoltaike, në një aeroport të Kalifornisë zbret avioni X-57 Maxwell …

Më shumë

Erdogan paralajmëron ndryshime në strukturat ushtarake të Turqisë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, në intervistën e tij të parë për një stacion televiziv vendor, paralajmëroi reforma rrënjësore të strukturave ushtarake dhe strukturë të re të komandës kryesore ushtarake në Turqi, raporton Anadolu Agency. Sipas tij, për shkollimin e personelit ushtarak do të angazhohet Universiteti i Mbrojtjes Kombëtare, ndërsa …

Më shumë

DASH: Kosova i ka përmbushur kriteret për transparencë fiskale

Ministria e Financave vlerëson lart raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA-së të vitit 2016 lidhur me transparencën fiskale në Kosovë. Ky raport përshkruan kërkesat minimale për sigurimin e transparencës fiskale të shteteve, që lidhen në veçanti me përgatitjen dhe publikimin e dokumenteve kyçe të buxhetit në mënyrë të plotë …

Më shumë