KRYEFAQJA » 2016 » Gusht (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Gusht 2016

Festa e Libohovës

festa libohove, tradita libohove, tradita shqiptare, gatime, kercime, argetim

“Qyteti i Libohovës dhe rrethinat e tij mbartin vlera të paçmuara të trashëgimisë kulturore dhe ne do të punojmë për promovimin dhe restaurimin e tyre”. Kështu është shprehur ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro, e pranishme në festën popullore “Tradita libohovite”. Sipas ministres Kumbaro, në muajin shtator do të nisë zbatimi …

Më shumë

Qeparoi, model zhvillimi i agro-turizmit dhe interes i Hollandës

qeparo, qender agrikulture, zhvillii i turizmit, turizmi shqipetar

Fshati Qeparo mund të bëhet një model i zhvillimit të agro-turizmit shqiptar. Sipas standardit që duan të krijojnë aty 8 ekspertë holandezë të arkitekturës, urbanizmit dhe agro-turizmit. “Udhëtar në zabelet me ullishta” emërtohet projekt i tyre për një zhvillim të qëndrueshëm të turizmit në Shqipëri, që konsiston në këshillime të …

Më shumë

SHBA, peticion kundër Trump

Dhjetëra republikane të zemëruar në SHBA kanë mbledhur nënshkrimet e tyre në një letër dërguar liderëve të partisë duke iu kërkuar atyre të mos e ndihmojnë më kandidatin republikan për president, Donald Trump. Ata duan që partia më mirë të përqëndroje burimet financiare të partisë në mbrojtjen e kandidatëve republikane …

Më shumë

Zëvëndëspresidenti amerikan Bajden do vizitoje javën e ardhshme Prishtinën

Zëvëndëspresidenti amerikan, Xho Bajden gjatë vizitës që do ta zhvilloje javën e ardhshme në Prishtinë, do të takohet me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, me kryeministrin Isa Mustafa, por jo edhe me liderët e partive opozitare. Sipas një njoftimi të lëshuar nga Ambasada Amerikane në Prishtinë temë e këtyre takimeve …

Më shumë

Turqi,urdhër arrest për ish-kapitenin e ekipit kombëtar turk Hakan Sukur

Pas arrestimit të mijëra ushtarëve e policëve si dhe dhjetëra gjyqtarëve e zyrtarëve shtetërorë, nje mandat arresti është lëshuar edhe për ish-futbollistin me origjinë shqiptare, Hakan Sukur. Mediat turke konfirmojnë urdhërarrestin e Prokurorisë së shtetit. Akuza ndaj Sukur është ajo e mbështetësit të klerikut fetar, Fetullah Gulen. Hakan Sukur njihet …

Më shumë