KRYEFAQJA » 2016 » Korrik (Faqe 77)

Arkiva Mujore: Korrik 2016

Trupa kombëtare e baletit maqedonas sjell në Tiranë “Dhoma e kuqe”

Trupa kombëtare e baletit maqedonas sjell në Tiranë “The Red Room” me koregrafi nga Igor Kirov. Një balet modern, “Dhoma e kuqe” është frymëzuar nga një kompozim i Franc Schubert për kuartet harqesh i njohur me titullin “Vdekja dhe vajza”. Duke e marrë pikënisjen pikërisht nga kjo pjesë, historia zhvillohet …

Më shumë

Kurorëzohet mbyllja e studimeve për gjimnazistët e “Petro Nini Luarasi”

“Matura 2016” e Gjimnazit “Petro Nini Luarasi” ka festuar ceremoninë e hedhjes së kapelave duke mbyllur kështu një etapë të rëndësishme të edukimit të tyre. Mësues, nxënës dhe familjarë të maturantëve u bënë bashkë për të festuar, por edhe për të kujtuar me nostalgji 4 vitet e shkollës. Buqeta me lule, …

Më shumë

“Shqipëria dhe Bota në veprat e Ismail Kadaresë” nga Ndriçim Kulla

Një album në trajtën e një guide, që do t’i shërbejë promovimit të turizmit shqiptar, përmes penës së shkrimtarit me famë botërore Ismail Kadare. Ky është libri “Shqipëria dhe Bota në veprat e Ismail Kadaresë”, me autorësi të Ndriçim Kullës. Një katalog i plotë që promovon përshkrimet e natyrës, vendeve, …

Më shumë

PS propozon ngritjen e “Institutit të Kujtesës së Luftës së Dytë Botërore”

30 deputetë të Partisë Socialiste i paraqesin kreut të kuvendit një propozim për “Për krijimin e Institutit të Studimeve për Kujtesën e Luftës së Dytë Botërore”. Në relacion thuhet se Shqipëria u rreshtua në krah të vendeve antifashiste dhe luftoi me koalicionin e fitimtarëve. “Kontributi i Shqipërisë është domethënës jo nga …

Më shumë