KRYEFAQJA » 2016 » Korrik (Faqe 6)

Arkiva Mujore: Korrik 2016

Maqedoni: Parlamenti miraton ligjet e marrëveshjes politike

Deputetët në Maqedoni kanë miratuar mbrëmë vonë ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve për të cilat është arritur marrëveshja nga ana e përfaqësuesve të katër partive kryesore politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos. Deputetët e Maqedonisë votuan me procedurë të shpejtuar ligjin për Mandatin e Qeverisë së Maqedonisë, ligjin për media, …

Më shumë

SHBA, Klinton pranon emërimin historik si kandidate për presidente e Partisë Demokrate

Hillary Clinton pranoi emërimin si kandidate për presidente e Shteteve të Bashkuara, duke hyrë në histori si e para grua që merr emërimin nga një forcë kryesore politike në Shtetet e Bashkuara. Zonja Clinton foli në fund të katër ditëve të Kuvendit Demokrat, që përfshiu fjalime nga Presidenti Barack Obama, …

Më shumë

Festa e reformës, ndërkombëtarët falenderojnë popullin, Rama paralajmëron beteja të reja

Festa e reformës, ndërkombëtarët falenderojnë popullin, Rama paralajmëron beteja të reja

Cermonia e organizuar të enjten në Tiranë nga Komisioni i Posaçëm Parlamentar me rastin e miratimit të Rrefomës në Drejtësi, ka qenë një tjetër rast që ndërkombëtarët dhe Tirana zyrtare të shprehin vlerësimet e tyre për ecurinë e deritanishme, por edhe sfidat e së ardhmes, ndërsa opozita e djathtë nuk …

Më shumë

Vazhdojnë spastrimet në Turqi; Erdogan urdhëron mbylljen e 45 gazetave dhe 16 televizioneve

Turqia ka pushuar nga puna 88 punëtorë të Ministrisë së Jashtme, në serinë më të fundit të spastrimit të përkrahësve të klerikut mysliman Fethullah Gulen, i cili akuzohet për organizimin e puçit të dështuar ushtarak në vend. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, gjatë …

Më shumë

Tarifa për rrugën e kombit, shoqëria civile protestë para ministrisë së transporteve

Aprovimi i dhënies me konçesion i rrugës Milot-Morinë, e njohur ndryshe si “Rruga e Kombit” nga ministria e transporteve, si dhe miratimi në parlament,  ka lënë të pakënaqur një pjesë të shoqërisë civile të cilët protestuan përpara godinës së ministrisë së transportve. Edhe pse të paktë në numër, më pak …

Më shumë