KRYEFAQJA » 2016 » Korrik (Faqe 32)

Arkiva Mujore: Korrik 2016

Kosovë, reforma zgjedhore shtyhet nga përplasjet politike

Reforma zgjedhore nuk do të jetë në rend dite në Kuvendin e Kosovës, përpara se të zgjidhen problemet apo çështjet për të cilat ka kundërshtime të skajshme ndërmjet partive politike të përfaqësuara në Kuvend, vlerësojnë përfaqësuesit e partive politike të Kosovës, në pushtet dhe opozitë. Kuvendi i Kosovës, pas përplasjeve …

Më shumë

Rama: Ritmet e legalizimeve po shtohen

Rama: Rtmet e legalizimeve po shtohen

Në kulmin e përpjekjeve të gjithanshme për të miratuar Reformën në Drejtësi, kryeministri socialist Edi Rama, ka gjetur një mënyrë origjinale për të bindur elektoratin për drejtësinë e rrugës së qeverisjes socialiste. Zoti Rama ishte në Bashkinë e Shijakut, ku ka shpërndarë 1001 certifikata legalizimi, ndërsa kujtoi se në PD …

Më shumë

Basha shprehet pro draftit mbi propozimin hibrid dhe i bën thirrje maxhorancës për të gjetur zgjidhjen përfundimtare

Basha i bën thirrje maxhorancës për të gjetur zgjidhjen përfundimtare

PD e opozitës ka deklaruar se është pro reformës në drejtësi dhe variantit të paraqitur nga SHBA dhe BE, bëri të ditur  kreu i saj Lulzim Basha në përfundit të një mbledhjeje plot debate të grupit të saj parlamentar të martën pas dite.  “Partia Demokratike është për miratimin e kësaj reforme, …

Më shumë

Meta-Hahn: Do të bëj gjithçka për të ruajtur frymën konsensuale e konstruktive për miratimin e paketës kushtetuese

Meta -Hahn: Do të bëj gjithçka për të ruajtur frymën konsensuale e konstruktive për miratimin e paketës kushtetuese

Kryetari i parlamentit shqiptar Ilir Meta,i ka premtuar komisionerit të BE për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit,  Johannes Hahn, se do të bëjë gjithçka për të ruajtur frymën konsensuale e konstruktive për miratimin e paketës kushtetuese të enjten në seancë plenare. Premtimin e tij zoti Meta e …

Më shumë

Korrupsioni në gjykatën e lartë, shpallet në kërkim Odhise Andrea

Afera e korrupsionit, vetëdorëzohet burri i gjyqtares Andrea

Këshilltari i komisionit të Sigurisë në Kuvendin e Shqipërisë, Odhise Andrea, është person i shpallur në kërkim nga drejtësia shqiptare. Ndaj tij ka një urdhër arresti i cili bazohet në hetime për një çështje korruspioni në gjykatën e lartë. Mësohet se bashkëshorti i gjyqtares Majlinda Andrea, është larguar nga shqipëria …

Më shumë

Video-skandali , Kushtetuesja administron provat ndaj Shukriut, tërhiqet për vendim

Ikën Xhelili, Dibra në zgjedhje

Pasi ka administruar të gjitha provat e palëve në gjykim, si video, urdhër arresti dhe argumentat gjyqësore, gjykata kushtetuese ka vendosur të tërhiqet për të marrë një vendim me rikthimin ose jo në detyrë të kreut të bashkisë së Dibrës, Shukri Xhelili. Kërkesa për nisjen e një gjykimi në kushtetuse …

Më shumë