KRYEFAQJA » 2016 » Korrik (Faqe 21)

Arkiva Mujore: Korrik 2016

DASH: Miratimi i Reformës në Drejtësi, hap i rëndësishëm përpara për demokracinë shqiptare

Rama për raportin e DASH: "Shumë mbetet për t’u bërë dhe do të bëhet se s’bën"

Departamenti Amerikan i Shtetit e ka cilësuar si një një hap i rëndësishëm përpara për demokracinë shqiptare miratimin e Reformës në Drejtësi, ndërsa ka shprehur gadishmërinë për ta mbështetur Shqipërinë për implementimin e kësaj reforme. Në një deklaratë të posaçme të zëdhënëses së DASH, Elizabeth Trudeau nënvizohet se “SHBA urojnë …

Më shumë

Shefja e FMN-së në gjykatë

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristin Lagard do të përballet me gjykatën e Drejtësisë së Republikës franceze për akuzën e neglizhencës në lidhje me rolin që ka luajtur në një pagesë prej 400 milion eurosh që shteti francez ka derdhur në llogari të biznesmenit Bernard Tapi gjatë kohës kur ajo …

Më shumë

Ministri i jashtëm turk i ka kërkuar SHBA-së përshpejtimin e ekstradimit të Fetullah Gylen në Turqi

Shtetet e Bashkura nuk kanë nevojë për vite të tëra për të ekstraduar Fetullah Gylen në Turqi. Në një dalje për mediat, ministri i jashtëm turk Mevlut Cavushollu u kërkoi autoriteteve amerikane që të përshpejtojnë procedurat për ekstradimin e Gylen, ndërsa washingtoni është shprehur më parë se Ankaraja duhet të …

Më shumë

Pallatet tek liqeni, gjykata e lartë pezullon vazhdimin e ndërtimeve

Pallatet shumëkatëshe në ndërtim pranë digës së liqenit Artificial në kryeqytet nuk do të ndërtohen. Vendimi për pezullimin e ndërtimit është marrë nga Gjykata e Lartë, pas kërkesës së Bashkisë Tiranë. Në vendimin e Gjykatës së Apelit Administrativ, urdhërohej pezullimi i bllokimit të punimeve për ndërtimin e pallateve shumëkatëshe tek …

Më shumë

Kompania turke fiton koncesionin për Rrugën e Kombit

Siguria rrugore, asgjë e re përgjatë akseve kombëtare

Komisioni i Vlerësimit të Ofertave në ministrinë e transporteve ka shpallur kompaninë fituese e cila do të vijoje ndërtimin, operimin, mirëmbajtjes dhe rehabilitimit e autostradës Milot-Morinë. Kompania fituese është turkja “Vendeka Bilgi”. Kjo kompani është përfaqësuesja e bashkimit të përkohshëm i 5 shoqërive turke. Koncensionari ka vlerën e 5.6 milion …

Më shumë

Kartelizohen 476 objektet ikonografike të sekuestruara tre vjet më parë

Mbyllet me sukses regjistrimi, katalogimi dhe kartelizimi i 476 objekteve ikonografike dhe dekorative të sekuestruara 3 vjet më parë. Ministria e Kulturës Mirela Kumbaro ka njoftuar përfundimin e kësaj pune gjigande siç e quan ajo, përmes faqes së saj në facebook. Komisionit të ekspertëve të trashëgimisë, ngritur për këtë qëllim, …

Më shumë