KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 87)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Rezoluta për masakrat ndaj armenëve, Erdogan: Test rezistence për raportet me Gjermaninë

Erdogan: Kurdët do ta paguajnë shtrenjtë!

Rezoluta e planifikuar e Bundestagut për masakrat ndaj armenëve, sipas mendimit të Presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan do të kthehet në një test rezistence për raportet me Gjermaninë. Erdogani tha në Izmir se kishte folur në telefon për këtë me Kancelaren Angela Merkel. Nëse rezoluta do të miratohet sipas planit …

Më shumë

Korea e Veriut vlerëson Trump

Media shtetërore koreano-veriore e vlerëson kandidatin republikan për president Donald Tramp si një politikan të mençur. Në editorialin e DPRK sot, zgjedhja e Tramp mund të jetë e mirë për vendin e izoluar komunist. “Ai është një kandidat presidencial largpamës, shkruhet në editorial. Para pak kohësh, zoti Tramp u shpreh …

Më shumë

Kryeministri turk kundër rezolutës gjermane për vrasjen e armenëve

Kryeministri turk, Binali Jildirim e ka përshkruar si “qesharake” rezolutën e parlamentit gjerman me të cilën vrasja masive e armenëve nga Perandoria Osmane njihet si gjenocid. Ai ka paralajmëruar gjithashtu se miratimi i kësaj rezolute do të dëmtonte marrëdhëniet mes dy vendeve. Ligjvënësit gjermanë pritet që nesër të përkrahin rezolutën …

Më shumë

Shqipëria dhe Franca nënshkruajnë marrëveshjen për bashkëpunimin kulturor

Shqipëria dhe Franca nënshkruajnë marrëveshjen për bashkëpunimin kulturor

Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro e cila ishte ftuar nga Presidenti Hollande në ceremoninë e dhënies së çmimit “Legjioni i Nderit”, shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadarei, ka patur takime edhe me homologen franceze Audrey Azoulay dhe personalitete te artit e kultures franceze. Ministret Mirela Kumbaro dhe Audrey Azoulay nenshkruan …

Më shumë

UNICEF: Në Falluxha fëmijët përjetojnë dhunë ekstreme

Agjencia e OKB-së për fëmijët ka thënë se të paktën 20 mijë fëmijë mbesin të ngujuar në qytetin irakian, Falluxha ndërsa forcat qeveritare po luftojnë për të rimarrë qytetin nga militantët e Shtetit Islamik. “Jemi të shqetësuar rreth mbrojtjes së fëmijëve përballë dhunës ekstreme”, ka thënë përmes një deklarate përfaqësuesi …

Më shumë

DASH paralajmëron amerikanët në Evropë

Departamenti amerikan i Shtetit paralajmëron amerikanët që udhëtojnë në Evropë mbi rrezikun e sulmeve të mundshme terroriste që vënë në shënjestër ngjarje të mëdha, vende turistike, restorante, qendra tregtare dhe të transportit. Paralajmërimi, i cili skadon më 31 gusht, 2016 thekson se “numri i madh i turistëve që vizitojnë Evropën …

Më shumë

KQZ u heq mandatin 19 këshilltarëve

KQ heq mandatin për 19 këshilltarë

Ligji për dekriminalizimin vazhdon të sjelli pasoja të tjera. Të paktën 19 këshilltarë bashkiakë në të gjithë vendin janë detyruar të dorëzojnë mandatin. Ata nuk kanë dorëzuar formularët e vetëdeklarimit, ose kanë patur probleme me ligjin. Vendimi është marrë të martën nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve pas shqyrtimit të dokumentacionit. …

Më shumë