KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 86)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Presidenti armen: Injoroni kërcënimet e Erdogan

Presidenti armen, Serzh Sarkisian iu ka bërë thirrje ligjvënësve gjerman që të injorojnë paralajmërimet turke dhe ta miratojnë rezolutën parlamentare që vrasjen e armenëve nga Perandoria Osmane e njeh si gjenocid. Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka thënë se miratimi i kësaj rezolute simbolike do të dëmtojë marrëdhëniet dypalëshe. “Nuk …

Më shumë

Projektligj për ndërmarrjet sociale

Projektligj për ndërmarrjet sociale

Qeveria shqiptare po shikon mundësinë e rritjes së punësimit edhe nëpërmjet krijimit të të quajturave ndërmarrjeve sociale. Një projektligj i posaçëm, është prezantuar nga Ministri i Mirëqënies sociale dhe Rinisë Blendi Klosi, duke i hapur rrugë edhe diskutimeve në komisionet e parlamentit shqiptar. Sipas zotit Klosi në këto ndërmarrje synohet …

Më shumë

Festohet 1 qershori, në QSUT shfaqen “Batman” , “Spiderman”, “Ironman” dhe “Hulk”

Festohet 1 qershori, në QSUT shfaqen “Batman” , "Spiderman”, “Aironman” dhe “Hulk”

Festimet e 1 qershorit sot, veç gëzimit dhe haresë për fëmijët, kanë ofruar edhe surpriza. Veçanërisht ato u janë rezervuar fëmijëve të cilët gjenden të shtruar përkohësisht në spitalin e pediatrisë në Qëndrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Vogëlushët e sëmurë janë befasuar, por edhe gëzuar, kur në dritaret dhe dhomat …

Më shumë

Prishtinë, nobelistja nga Irani, Shirin Ebadi: ISIS-in mos ta godisni me bomba, por me libra

Nobelistja nga Irani, Shirin Ebadi, tha se Shteti Islamik është një ideologji e gabuar më parë se një grup terrorist dhe kjo, tha Ebadi, nuk mund të çrrënjoset me bomba. Duke folur në hapje të konferencës ndërkombëtare për promovimin e dialogut ndërfetar dhe luftës kundër ekstremizmit të dhunshëm, Ebadi tha …

Më shumë

Thaçi në Bullgari: Të tejkalojmë armiqësitë e shekullit të kaluar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po merr pjesë në samitin e Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP) në Sofje të Bullgarisë, e cila sivjet ishte kryesuese e këtij procesi të rëndësishëm. Me moton “SEECP – 20 vite kyçi i bashkëpunimit rajonal”, shteti bullgar përfundon mandatin e tij si kryesues. …

Më shumë

OSBE: Duhet ta luftojmë me rrënjë terrorizmin

Gjermania kryeson që prej fillimit të vitit Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Ministri i Jashtëm, Frank-Walter Steinmeier aktualisht është “kryetar i radhës i OSBE-së”. Si një prej synimeve të Presidencës gjermane, Steinmeiri kishte përcaktuar para ndërrimit të viteve forcimin e OSBE-së si platformë dialogu. Në këtë kuadër, …

Më shumë