KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 83)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Prishtinë, të premten mbledhje e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Prishtinë, të premten mbledhje e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Qeveria shqiptare dhe ajo e Kosoves do të mbajnë më 3 qershor mbledhjen e përbashkët në Prishtinë, kurorëzimi i të cilës do të jetë nënshkrimi i 7 marrëveshje bashkëpunimi në disa sektorë. Dominuese mesohet se do të jenë marrëveshjet në fushën e energjitikës dhe shkëmbimet tregtare, Kosovë-Shqipëri. Mjaftë e rëndësishme …

Më shumë

Një javë para fillimit të Evropianit, edhe metroja e Parisit në grevë

Punonjësit e trenave dhe metrove në Paris i janë bashkuar grevës së shoqatës franceze të hekurudhave, një javë para fillimit të Kampionatit Europian. Ndërkohë që pritet një tjetër grevë nga punonjësit portual. Protestat vijnë për shkak të reformave të punës që kërkon të aplikojë qeveria, të cilat përfshijnë edhe ndryshimin …

Më shumë

Obama kritikon Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barak Obama ka kritikuar propozimin e kandidatit republikan Donal Trump për reforma që dobësojnë Wall Street dhe nga ana tjetër vlerësoi arritjet ekonomike gjatë mandadit të tij në krye të Shtëpisë së Bardhë. Vërejtjet e Obamës të bëra në Indiana mund të përdoren …

Më shumë

Bundestagu miraton rezolutën për njohjen e gjenocidit armen

Parlamenti gjerman miraton rezolutën që e konsideron vrasjen masive të armenëve nga Perandoria Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore si gjenocid. Turqia e ka kundërshtuar ashpër këtë rezolutë të ‘Bundestagut’, ndërsa ka paralajmëruar se ky veprim do t’i vështirësojë marrëdhëniet mes dy shteteve. Armenët thonë se deri në 1.5 milionë …

Më shumë

Kosovë, ndryshime në qeveri

Partnerët e koalicionit qeverisës, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, kanë vendosur të bëjnë disa ndryshime në qeveri. Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, është emëruar zëvendëskryeministër i parë, duke pasuar në këtë post ish-liderin e PDK-së, aktualisht presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Ndërsa Enver Hoxhaj është emëruar …

Më shumë

SHBA, Britania dhe Franca i kërkojnë Kombeve te Bashkuara dërgimin e ndihmave nga ajri në Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe dhe Franca i kanë kërkuar Kombeve të Bashkuara të fillojnë shpëndarjen e ndihmave humanitare nga ajri në zonat e rrethuara në Siri. Tre fuqitë u shprehën se qeveria siriane ka dështuar në respektimin e një afati për shpërndarjen e këtyre ndihmave, për …

Më shumë

Ushtria irakene vazhdon ofensivën për çlirimin e Falluxhas

Ushtria irakene vijon ofensivën e saj kundër Shtetit Islamik ne Falluxhah, siç konfirmoi gjenerali i përgjithshëm al-Saadi. Operacioni për çlirimin e Falluxhas nga kthetrat e militantëve të Shtetit Islamik filloi në datën 22 maj, ku u përfshinë forcat speciale irakene, forca të milicisë të përbëra nga luftëtarë shiite, si dhe …

Më shumë