KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 50)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Gjykata Europiane e Drejtësisë i jep të drejtë Britanisë të kufizojë përfitimet e mirëqënies sociale në lidhje me migrantët

Gjykata Europiane e Drejtësisë i dha sot të drejtë qeverisë britanike për të kufizuar përfitimet sociale në lidhje me disa migrantë europianë që jetojnë në Britani. Me vendimin e dhënë sot, kjo gjykatë i dha fund një sfide që Komisioni Europian shpalli ndaj kufizimeve që qeveria britanike donte të aplikonte …

Më shumë

Manjani për reformën në drejtësi: Na është bllokuar puna, kemi nevojë për ligje të reja

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani bën apel për miratimin sa më të shpejtë të draftit të reformës në drejtësi. “Na është bllokuar puna, kemi nevojë për ligje të reja. Duhet realisht të nisim reformën në sistemin gjyqësor”. Pa dashur të bëjë komente mbi vendimin e marrë nga KLD një ditë …

Më shumë

Mosmarrëveshjet me Ankaranë, ambasadori i BE-së në Turqi jep dorëheqjen

Kreu i delegacionit evropian në Turqi, Hansjörg Haber dha dorëheqjen pas deklaratave të cilësuara të papërshtatshme nga autoritetet turke në lidhje me marrëveshjen e arritur për migrantët mes Ankarasë dhe Brukselit, bëhet sot e ditur nga zyra e BE-së në Turqi.“Ne konfirmojmë vërtetësinë e dorëheqjes së ambasadorit”, deklaroi për median, …

Më shumë

Reforma në Drejtësi, Basha: Adoptim të plotë të rekomandimit 88 të Komisionit të Venecias

Në mbledhjen e grupit parlamentar zhvilluar me dyer të mbyllura, demokratët dolën me qëndrim të unifikuar për të dhënë konsensus për reformën në drejtësi, vetëm nëse pranohet nga shumica rekomandimi i Komisionit të Venecias, konkretisht ai 88, që i referohet vendeve të rezervuara. “Kemi dalë me vendim unanim në mbështetje …

Më shumë

Euro 2016, Kombëtarja shqiptare zhvendoset në Marsejë

Kombëtarja shqiptare u ka dhënë mbrëmë fund përgatitjeve në kampingun kuqezi në Përrò Gire, me seancën stërvitore të së hënës në mbrëmje dhe konferencën për shtyp. Sipas axhendës, të martën, në orën 11:00 skuadra është nisur drejt Marsejës për takimin e së mërkurës në mbrëmje, atë kundër përfaqësueses vendase, Francës. …

Më shumë

Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut, Rama: Shprehje solidariteti, e barabartë me një jetë

Ditës së dhurimit vullnetar të gjakut iu bashkua edhe kryeministri Edi Rama dhe stafi i kryeministrisë. Kryeministri apeloi për të mbështetur njerëzit në nevojë për gjak dhe veçanërisht fëmijët talasemikë. Njësia e lëvizshme e Kryqit të Kuq u vendos në qendrën COD në kryeministri, ku nga viti në vit shtohen …

Më shumë

Meta: Shqipëria nuk e ka luksin të miratojë reformën në drejtësi pa opozitën

Shqipëria nuk e ka luksin të miratojë reformën në drejtësi pa opozitën

Lëvizja Socialiste për Integrim, partia e dytë më e madhe e koalicionit qeveritar, vazhdon të shprehi mbështetjen e saj të gjithanshme për Reformën në Drejtësi, ndërsa nxit intensifikimin e dialogut politik mes palëve. Kjo është nëvizuar pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie. Kreu i LSI Ilir Meta, një nga …

Më shumë