KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Reforma në Drejtësi, Manja: Kryeprokurori jo me propozim të Presidentit, zgjidhet nga Kuvendi me 3/5

Manja: Kandidatura e zotit Shaqiri për KLSH, realisht e pamundur

Formula e përzgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm do të ndryshojë. Komisioni i posaçëm për Reformën në Drejtësi ka diskutuar projektligjin për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Anëtari i komisionit, Ulsi Manja, ka sqaruar se sipas këtij projektligji, kandidatët për Kryeprokuror do të përzgjidhen nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, ndërsa …

Më shumë

Sulmet terroriste në Stamboll, liderët botërorë shprehin ngushëllimet

Liderët europianë pjesëmarrës në samitin për referendumin britanik shprehën ngushëllimet dhe solidaritetin e tyre me familjet e viktimave dhe të plagosurit e sulmit që shkaktoi të paktën 36 viktima mbrëmjen e së martës në aeroportin Ataturk të Stambollit. Kancelarja gjermane Merkel tha se Gjermania qëndron pranë popullit turk, ndërsa kërkoi …

Më shumë

Bruksel, krerët e BE-së mbajnë samitin pa Britaninë, hera e parë në 40 vjet

Liderët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Europian janë mbledhur sot në Bruskel për të diskutuar hapat që do ndërmerren në përgjigje të situatës që mund të krijohet pas shkëputjes së Britanisë nga Bashkimi Europian. Kryeministri Britanik Kameron nuk është i pranishëm në këtë takim, ndërsa mbrëmjen e shkuar ai …

Më shumë

Sulmet terroriste në Stamboll, SHBA dhe Izraeli i paralajmëruan një ditë më parë

Sulmi terrorist mund të ishte shmangur në rast se autoritetet turke do të kishin marrë në konsideratë paralajmërimet e shërbimeve sekrete izraelite për një sulm të mundshëm. Mediat izraelite, njoftojnë se Tel Avivi e kishte paralajmëruar Ankaranë se aeroporti i tyre kërcënohej nga një sulm terrorist. Nga ana tjetër Departamenti …

Më shumë

Zyrtarët e Kosovës dënojnë sulmet terroriste në Stamboll, ngushëllojnë popullin turk

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas sulmeve të mbrëmshme në aeroportin “Ataturk” në Stamboll i ka dërguar një telegram ngushëllimi Presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Në këtë telegram ngushëllimi të presidentit Thaçi thuhet se sulmet terroriste në aeroportin “Ataturk” në Stamboll janë të papranueshme dhe thellësisht të …

Më shumë