KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 32)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Turqi, arrestohen tre aktivistë të lirisë së shtypit

Autoritetet në Turqi kanë arrestuarar tre persona nën akuzat se kanë bërë propagandë terroriste. Sipas mediave turke, bëhet fjalë për përfaqësuesin e Reporterëve pa Kufij, Erol Onderoglu, gazetarin Ahmet Nesin dhe akademikun Sebnem Korur Fincanci. Arrestimet vijnë pavarësisht presionit të Bashkimit Evropian mbi Ankaranë për të ndaluar persekutimin e akademikëve …

Më shumë

BE i zgjat sanksionet Rusisë

Bashkimi Evropian, i udhëhequr nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, po përgatitet të zgjasë sanksionet kundër Rusisë edhe me gjashtë muaj të tjerë. Sanksionet janë vënë qëkur Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014. Ministriat e Jashtëm të BE-së mblidhen sot në Luksemburg dhe kancelarja Merkel tashmë ka udhëzuar …

Më shumë

Demarkacioni me Malin e Zi drejt rishikimit

Marrëveshja për demarkacionin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi po shkon drejt rishikimit, thonë analistët politik. Sipas tyre, nënshkruesit e kësaj marrëveshjeje, ish-lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, tani president i Kosovës, dhe kryeministri Isa Mustafa, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, janë bazuar vetëm në …

Më shumë

Thaçi në Bruksel, takime me zyrtarë të lartë evropianë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, takohet në Bruksel me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, dhe me presidentin e Parlamentit Evropian, Martin Shultz. Takimet me zyrtarët e lartë evropianë të presidentit Thaçi pasojnë vendimin e Kuvendit të Kosovës për të miratuar vazhdimin e …

Më shumë

Protesta në Shkup, përplasje me policinë

Protesta masive janë mbajtur në Shkup të hënën në mbrëmje në organizim të revolucionit shumëngjyrësh ndërsa kanë marrë pjesë edhe drejtuesit e opozitës së bashkuar të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate. Protestat që kanë zgjatur deri pak para mesnatës janë përshkruar me tensione të shumta. Policia ishte në shënjestër të protestuesve …

Më shumë

Biden për Trump: Politikat e kandidatit republikan janë të dëmshme

Zv/presidenti i Shteteve të Bashkuara, Xho Biden, ka thënë se politikat e kandidatit republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, janë të dëmshme. “Një pjesë e retorikës që dëgjoj, tingëllon si e dizajnuar për të radikalizuar 1.4 miliard myslimanët e botës”, ka thënë Biden. Më 19 qershor, Trump ka shkuar …

Më shumë