KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 30)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Gjosha në Bruksel:Të rinjt janë ata që i duhen europës sot

Gjosha: Në Reformën në Drejtësi duhet të përfshihen të gjithë aktorët

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha dhe ministri mirëqenies sociale Blendi klosi morën pjesë në konferencën “Një e ardhme më e mirë për Rininë në Ballkanin Perëndimor” që u mbajt në Bruksel. Konferenca, e organizuar nga Eurodeputetët, Fajon dhe Bogovič, bëri thirrje për inkurajimin e të rinjve si detyrim dhe përgjegjësi …

Më shumë

Ambasadorin francez në Shqipëri Bernard Fitusi, “Francezët të surprizuar nga tifozeria shqiptare”

Për ambasadorin francez në Shqipëri Bernard Fitusi, perceptimi që tashmë francezët kanë mbi popullin shqiptar është edhe më miqësor sidomos kur flitet për futbollin dhe tifozerinë. Francezët kanë mbetur shumë të surprizuar nga tofozeria shqiptare, ka thënë Fitusi, por edhe prej djemve të kombëtares, të cilët kanë zhvilluar tri ndeshje …

Më shumë

Kodheli:Vendi do të dyfishoje praninë në misionin ushtarak të Natos në Afganistan

Shqipëria do të dërgoje një anije patrullimi për refugjatët me misionin e Natos në detin Egje. Ministrja e mbrojtjes Kodheli e deklaroi këtë të marte në Tiranë, në një takim të mbajtur para Samitit të Varshaves nga Instituti i studimeve ndërkombëtare dhe ambasada polake në Tiranë. Duke bërë të ditur …

Më shumë

Greqia kundër sanksioneve të BE-se për Maqedoninë

Shefi i diplomacisë greke Nikos Koxias e ka kundërshtuar idenë për sanksione evropiane për Maqedoninë në takimin e djeshëm të Këshillit të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian. Sipas Koxias, BE-ja, nuk do t’i ndihmojë Maqedonisë nëpërmjet sanksioneve dhe trysnive publike, por duke vepruar nëpërmjet kanaleve më diplomatike dhe në …

Më shumë

Historia e SHBA-së prezantohet nga nxënësit e shkollave të mesme në Tiranë

Shqipëria ka hyrë në rrugën e ndryshimit, sipas ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu. Gjatë aktivitetit “Historia e Amerikës në sytë e adoleshentëve”, me nxënës të shkollave të mesme të Tiranës, ambasadori amerikan është shprehur se çelësi i këtij ndryshimi mbetet reforma në drejtësi. “Personalisht besoj se Shqipëria po përjeton …

Më shumë

Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Presidentit për rishqyrtim në Parlament të ligjit të Sigurisë Publike

Komisioni i Sigurisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Bujar Nishani që kthente për rishqyrtim në Parlament ligjin e Sigurisë Publike. Sipas zv/ministrit të Brendshëm Stefan Çipa, kthimi i ligjit nga Presidenti ishte i pabazuar. “Kthimi i ligjit është i pabazuar dhe parcial. Edhe komisioneri për të dhënat personale ka dhënë …

Më shumë