KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Kosovë, qeveria miraton ndryshimet në projektligjin e financave publike

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, ka zhvilluar mbledhjen e rregullt, në të cilën ka miratuar një projektligj dhe dokumente të tjera në kuadër të përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore. Në hapje të mbledhjes, kryeministri Isa Mustafa duke folur për lirimin nga detyra të ministrit Ferid …

Më shumë

Brukseli për Maqedoninë: Javët e ardhshme, kyçe për vendin

Brukseli zyrtar i ka bërë sërish thirrje liderëve politikë të Maqedonisë të ulen në tavolinën e bisedimeve dhe të sigurojnë kushte për zgjedhje të besueshme, duke theksuar se javët në vijim janë kyçe për Maqedoninë. Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian Maja Kocijançiç, deklaroi se në …

Më shumë

Maqedoni, Parlamenti voton kundër shkarkimit të presidentit Ivanov

Parlamenti i Maqedonisë ka refuzuar kërkesën e opozitës për hapjen e procedurës së shkarkimit të presidentit, Gjorge Ivanov, pas disa javëve protestash kundër tij. Pas një jave debatesh, mbrëmë ligjvënësit dështuan të arrijnë votat e nevojshme për ta mbështetur procedurën në Gjykatën Kushtetuese të Maqedonisë. Socialdemokratët opozitarë kërkuan shkarkim pas …

Më shumë

Mbështetësit e Britanisë në BE: Largimi do të thotë vetëdëmtim

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i tërhoqi vërejtjen Britanisë se votimi për largim nga Bashkimi Evropian, do të jetë “një akt i vetëdëmtimit”, që do t’i rrezikojë përfitimet e ndërsjella në disa dhjetëvjeçarë. Këtë thirrje emocionale për votuesit britanikë, zoti Juncker e bëri një ditë para referendumit të së …

Më shumë