KRYEFAQJA » 2016 » Qershor (Faqe 12)

Arkiva Mujore: Qershor 2016

Sxhulz i kërkon Britanisë që të martën të paraqesë kërkesën e daljes nga BE

Shulz: Do kthehem në politikën gjermane

Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, ka kërkuar nga Britania e Madhe që të martën të paraqesë zyrtarisht kërkesën për largim nga BE-ja, pas referendumit ku votuesit vendosën për largimin nga blloku 28 anëtarësh. “Tani presim që qeveria britanike të parashtrojë kërkesën. Samiti i BE-së të martën është momenti i …

Më shumë

Turqia pret nga BE të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave

Zv.kryeministri dhe zëdhënësi i qeverisë turke Numan Kurtullmush në deklaratat që bëri për gazetarët në Pallatin Çankaya ndërkohë që brenda vazhdonte mbledhja e Këshillit të Ministrave bëri sqarime në lidhje me liberalizimin e vizave dhe marrëdhëniet Turqi-Rusi. Pritshmëritë e Turqisë, si një vend që vazhdon t’i respektojë përgjegjësitë që lindin …

Më shumë

Arrestohen në flagrancë 3 punonjës të doganës së Tushemishtit

Sektori Kundër Krimit Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, në bashkëpunim me Sektorin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat Korçë, finalizuan operacionin “Tushemishti”. Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë shtetasit Eduart Kushta, me detyrë doganier, në Tushemisht, Mentor Spahillari, punonjës policie me detyrë trup shërbimi pranë …

Më shumë

Boris Xhonson për Daily Telegraph: Pasojat e Brexit janë ekzagjeruar

Londër, jep dorëheqje sekretari i jashtëm britanik Boris Xhonson

Ndasitë mes londinezëve në lidhje me referendumin historik për të dalë nga Bashkimi Europian ishin të dukshme edhe këtë të hënë, ndërsa Britania po zhytet thellë e më thellë në një krizë politike, e cila po shkakton pasiguri mes zyrtarëve botërore dhe tregjeve ekonomike. Kreu i fushatës së Breksit, njëkohësisht, …

Më shumë