KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Nishani në Sarajevë: Shqipëria e përqëndruar tek reformat

Nishani në Sarajevë: Shqipëria e përqëndruar tek reformat

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, mori pjesë në Samitin e Liderëve të Procesit të Brdo-Brijunit, organizuar në Sarajevë. Krahas Presidentëve të Kroacisë, Sllovenisë, Bashkëkryetarët e Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë, Serbisë dhe Kosovës, i ftuar i nderit ishte Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella. Në fjalën e mbajtur në …

Më shumë

42 institucione dhe mbi 500 shërbime të integruara do të ofrohen në E-Albania

Mbi 220 000 përdorues ka rregjistruar Agjensia e Kombëtare e Shërbimeve të Informacionit, që prej viti 2012 kur u hap për herë të parë. Ndërsa vetëm në këtë gjysëm viti janë rreth 50 000 përdorime të reja. Shtimi i shërbimeve, lehtësisht të përdorshme në një sistem të dhënash unik, është përfitim …

Më shumë

Iso-polifonia labe ka përfaqësuar denjësisht Shqipërinë në Bienalen e Venecias

Një përfaqësim dinjitoz është cilësuar vepra me të cilën Shqipëria është prezantuar në edicionin e 15-të të Bienales së Arkitekturës në Venecia. “Të kam lënë malin”, nën këtë titull prezantohet pavioni i Shqipërisë në këtë bienale, vepër e kuratorëve Simon Battisti, Leah ëhitman-Salkin dhe Åbäke. Interesant në këtë vepër është …

Më shumë

Aksioni i Bashkisë së Tiranës vijon pastrimin në njësinë administrative nr.11

“Të pastrojmë Tiranën” ky aksion i bashkisë së kryeqytetit këtë të diel është ndalur në njësinë administrative 11, duke bërë bashkë punonjësit e bashkisë dhe komunitetin. E pranishme në aksion, nënkryetarja e bashkisë Brunilda Paskali vuri në dukje problematikat me mbetjet urbane, por edhe përpjekjet e Bashkisë së Tiranës për …

Më shumë

Durrës,Arrestohen 4 të rinj ndërsa planifikonin të vidhnin një filial transfertash parash

Një bandë kriminale me 4 pjestarë kryesisht të moshës 20 vjeç u vu në prangat e policisë së Durrësit pasi u arrit të zbulohej aktiviteti i tyre kriminal. Blutë e qytetit bregdetar finalizuan me sukses operacionin e koduar ”Burgman” duke vënë në pranga katër persona për vjedhje me dhunë. Policia …

Më shumë

Gjiknuri: Korridori jugor i gazit, projekt i rëndësishëm strategjik

Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri ka marrë pjesë në Komisionin e Shkencës dhe Teknologjisë të Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Tiranë. Ministri Gjiknuri e ka përqëndruar fjalën e tij në korridorin jugor të gazit dhe rëndësinë e tij. Ministri Gjiknuri tha se destabiliteti financiar që u gjet në sektorin energjetik i …

Më shumë