KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 85)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Trump drejt emërimin partiak

Trump drejt zgjedhjeve

Donald Trump është fituesi i padiskutueshëm i Paraprakeve të Indianas, duke e afruar gjithnjë e më shumë drejt emërimit partiak. Biznesmeni nga Nju Jorku tashmë ka 1041 delegatë, ndërsa për të fituar nominimin partiak, një kandidati i duhen 1237 delegatë. Kjo fitore i ka shuar të gjitha shpresat e kandidatit …

Më shumë

Dekriminalizimi, sot afati i fundit i deklarimeve

Dekriminalizimi, sot afati i fundit i deklarimeve

Sot është afati i fundit që punonjësit e administratës publike duhet të dorëzojnë formularët e vetëdeklarimit, në funksion të ligjit të dekriminalizimit.  Sipas burimeve nga Ministria e Inovacionit dhe Administratës Publike, deri më sot, pothuajse të gjithë punonjësit e administratës, rreth 20 mijë e 500 persona, rezultojne ta kenë përmbushur …

Më shumë

KE pritet të vendosi për liberalizimin e vizave me Kosovën

KE pritet të vendosi për liberalizimin e vizave me Kosovën

Komisioni Evropian pritet të vendosi të mërkurën në mesditë rreth propozimit legjislativ për liberalizimin e vizave me Kosovën. Vendimi do të merret pas diskutimit të komisionerëve lidhur me atë se sa Kosova ka plotësuar standardet për liberalizimin e vizave. “Mund të konfirmojë se Kolegjiumi i Komisionerëve do të diskutojë gjendjen …

Më shumë

Miratohet projektligji që synon ndryshimin e marrëveshjes së koncesionit për aeroportin e Rinasit

Mes debateve të ashpra është miratuar në komisionin parlamentar të veprimtarive prodhuese, projektligji që synon ndryshimin e marrëveshjes së koncesionit për aeroportin e Rinasit. Sipas deputetëve opozitare nuk po bëhet transparencë lidhur me aeroportin e Kukësit dhe funksionimin e tij si edhe nuk po shikohet interesi i qytetarëve lidhur me uljen …

Më shumë

Rikthehen demokratët në komisione dhe në seancë plenare pas bojkotit 10 ditor

Demokratët i rikthehen jetës normale parlamentare, pas përfundimit të afatit kohor të vendimit të byrosë së kuvendit, për përjashtimin 10 ditor nga punimet e Parlamentit të ish Kryeministrit Berisha . Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Grupit Parlamentar demokratët vendosën të marrin pjesë në komisione si edhe në seancë …

Më shumë

Klosi vizitë zyrtare në Bruksel

Arsimimi dhe Formimi Profesional, i të rinjve që duan të kenë një zanat apo një profesion, jo vetëm në tregun shqiptar por edhe për tregun evropian, kanë qënë ndër temat kryesore të diskutuara në vizitën zyrtare në Bruksel, ndërmjet Ministrit te Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosit dhe Komisioneres së …

Më shumë