KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 8)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Gjermani, 3 viktima nga stuhitë

Një stuhi e fortë u përplas mbi landin jugperëndimor gjerman Baden-Württemberg, duke sjellë me vete shira të rrëmbyer, përmbytje, breshër e rrufe. Peshën kryesore të saj e mbajti qyteti Schwäbisch Gmünd, ku dëmet janë të mëdha. Autoritetet thonë se një zjarrfikës, i cili doli vullnetar për të shpëtuar një banor …

Më shumë

Kosova çdo vit pranon nga diaspora 600-700 milionë euro

Konferenca “Diaspora-Investimet dhe Punësimi”, që po mbahet sot në Prishtinë, mblodhi për herë të parë në Kosovë një numër rekord investitorësh ndërkombëtarë e vendorë. Diaspora ka qenë dhe do të vazhdojë të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të Kosovës, u theksua në nisje të konferencës. Përveç …

Më shumë

Meta: NATO të veprojë si një trupë e vetme në përballimin e sfidave të sigurisë globale

Meta: NATO të veprojë si një trupë e vetme në përballimin e sfidave të sigurisë globale

Kryetari i palamentit shqiptar Ilir Meta ka bërë thirrje që NATO të veprojë si një trupë e vetme në përballimin e sfidave të sigurisë globale. Në fjalën e tij para Asamblesë Parlamentare të Aleancës në Tiranë zoti Meta tha se “Shqipëria mbetet e angazhuar për të gjitha operacionet ndërkombëtare të …

Më shumë

Junker viziton Rusinë

Presidenti i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker, do të ndjekë një konferencë në Rusi, muajin e ardhshëm. “Presidenti Junker është ftuar dhe planifikon të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg, më 16 qershor”, ka thënë një zëdhënëse e tij. Junker do të jetë udhëheqësi i parë i …

Më shumë

Rama: Ballkani Perëndimor të përfshihet në Aleancën Euroatlantike

Integrimi rajonal në ekonomi dhe tregëti, Rama fton në Durrës kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se përfshirja e plotë e Ballkanit Perëndimor në Aleancën Euroatlantike përbën një investim strategjik kapital. Zoti Rama e bëri këtë deklaratë para Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila prej tre ditësh po zhvillon punimet në Tiranë. Sipas zotit Rama integrimi në Aleancë i vendeve …

Më shumë

Ushtria irakiane hyn në Falluxha

Forcat e ushtrisë irakiane kanë hyrë në qytetin Falluxha, i cili kontrollohet nga militantët e Shtetit Islamik. Korrespondentët thonë se shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri mund të dëgjohen në qarkun jugor Naimia. Operacioni për rimarrjen e qytetit ka nisur që më 22 maj. Falluxha është qyteti i parë …

Më shumë

Turqi, votëbesohet qeveria e re

Qeveria e 65-të e Turqisë, e drejtuar nga kryeministri Binali Jildirim mori votëbesimin e parlamentit. Pas fjalimeve të kryetarit të parlamentit turk, Ismail Kahraman dhe kryetarëve të grupeve parlamentare, deputetët votuan qeverinë e re. Votëbesimi i qeverisë së 65-të në seancën plenare u bë në mënyrë të hapur dhe u …

Më shumë