KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 70)

Arkiva Mujore: Maj 2016

BE-ja nuk lejon korrigjimin e marrëveshjeve Prishtinë-Beograd

Koçijançiç: Nuk ka pëparime në bisedimet Kosovë - Serbi

Zëdhënësja e shefes për Politika të Jashtme të BE-së, Maja Koçijançiç ka thënë se BE-ja në mënyrë konstante kërkon që marrëveshjet mes Prishtinës dhe Beogradit të zbatohen në tërësi. “Çdo sugjerim se marrëveshjet e arritura mes Prishtinës dhe Beogradit po korrigjohen është jashtë realitetit dhe një pjesëz e fabrikuar e …

Më shumë

Baba Mondi, nesër në Vatikan

Bektashinjtë kremtojnë Ditën e Hashures

Të mërkurën në Vatikan kryegjyshi botëror i bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj do të takohet me Papa Françeskun. Kreu i bektashinjve ka mbërritur sot në selinë e shenjtë ku është pritur nga sekretari i këshillit papnor për marrëdhëniet ndërfetare, Augusto Kiksod Miguel, i cili ka uruar mirëseardhjen. Takimi mes Atit …

Më shumë

SHBA, presidencialet. Trump nuk ndalet, fiton edhe në dy shtete, Clinton në një

Donald Trump, kandidati i mundshëm i Partisë Republikane në zgjedhjet për president të SHBA-së, ka fituar lehtësisht votimet paraprake edhe në dy shtete: Uest Virxhinia dhe Nebraska. Rivalët e Trumpit janë tërhequr nga gara javën e kaluar, por Trump lufton ende për mbështetjen e Partisë Republikane pasi ekzistojnë dyshime për …

Më shumë

Java e Europës, të rinjtë dorëzojnë në Kuvend rekomandimet e tyre për Parlamentin shqiptar

valentina leskaj, java e europes, kuvendi, rekomandimet, te rinjte dorezojne rekomandime

Një grup të rinjsh dorëzuan sot në Kuvendin e Shqipërisë rekomandimet e tyre për Parlamentin shqiptar. Takimi i konceptuar në kuadrin e javës së Europës, bëri vend në vëmendjen e nënkryetares së Kuvendit Valentina Leskaj që siguroi të rinjtë që Kuvendi do të jetë i hapur për ta. Ambasadorja e …

Më shumë

Nishani nisi sot një vizitë dyditore në Republikën e Kroacisë

Presidenti i Republikës Bujar Nishani nisi sot një vizitë dyditore në Republikën e Kroacisë. Në vizitën që nisi me pritjen rezervuar nga homologia kroate Kolinda Grabar-Kitarović, dhe vijoi me takimet kokë më kokë e mes dy delegacioneve u përforcua vullneti i ndërsjelltë për bashkëpunim mbi një axhendë të mirëpërcaktuar, rajonale …

Më shumë