KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Turqia paralajmëron bllokim të marrëveshjes me BE-në për refugjatët, nëse nuk liberalizohen vizat

Ankaraja zyrtare paralajmëroi sot sërish se do të heqë dorë nga zbatimi i marrëveshjes për refugjatët të arritur me Bashkimin Europian, derisa ky i fundit të liberalizojë vizat për qytetarët turq. Ministri i Jashtem turk Mevlut Cavushollu u tha sot mediave të huaja se qeveria ku ai bën pjesë, nuk …

Më shumë

Trump: Migrantët e paligjshëm trajtohen më mirë se veteranët e luftës

“Në SHBA, migrantët e paligjshëm shpesheherë trajtohen më mirë se veteranët e luftës”. Kështu u shpreh republikani Donald Tramp gjatë një parade motoçiklistësh të organizuar nga veteranët e luftës. “Ne nuk do të lejojmë që kjo të vijojë të ndodhë”, u shpreh Tramp, duke mos paraqitur të dhëna që provojnë …

Më shumë

Kryebashkiaku i Londrës Khan mbështet kryeministrin Kameron pro qëndrimit të Britanisë në BE

Kryebashkiaku laburist i Londrës, Sadik Khan, i është bashkuar platformës së kryeministrit konservator Dejvid Kameron për qëndrimin e Britanisë në Bashkimin Europian. Khan, i cili u kritikua nga Kameron për gjykim të dobët gjatë zgjedhjeve lokale të Londrës, mbrojti vendimin e tij për të përkrahur publikisht kryeministrin me interesin më …

Më shumë

Viktimat e Mesdheut

Nga fundosja e disa anijeve me refugjatë ditët e fundit në Detin Mesdhe mendohet se janë mbytur rreth 700 emigrantë. Shifrat bazohen në deklaratat e të mbijetuarve. Fjala është për tre anije të mbytura të mërkurën, të enjten dhe të premten. 550 persona nga një anije që është mbytur të …

Më shumë