KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 50)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Qyteti kinez Wuhu, gati për të përqafuar ‘makinat pa shofer’.

lajme teknologji, makinat pa shofer, kine, wuhu

Qyteti kinez Wuhu, gati për të përqafuar ‘makinat pa shofer’. Gjigandi i teknologjisë kineze, Baidu, ka zbuluar planin për t’i lënë makinat pa shofer të voziten lirshëm në të gjithë qytetin. Plani pesë vjeçar tregon se gjatë kësaj kohe do të ketë makina autonome, autobuza dhe kamiona të vegjël në të …

Më shumë

Tahiri, “Me pretekstin e “përgjimit”, nuk anashkalojnë dot as reformën në drejtësi, as luftën kundër pandëshkueshmërisë!”

Pajisja për të cilën opozita pretendon se përdoret nga policia e Shtetit për përgjimet e telefonave celularë është pjesë e një marrëveshjes dypalëshe bashkëpunimi dhe trainimi mes Italisë dhe Shqipërisë. Kjo është marrëveshja e bashkëpunimit mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane, e siguruar nga televizioni shqiptar që mban datën 19 …

Më shumë

Maqedoni, situata politike. BDI e Ali Ahmetit kërkon anulim të vendimit të shpërndarjes së Parlamentit nga Gjykata Kushtetuese

Situata politike në Maqedoni vazhdon te jetë e bllokuar. Palët nuk bien dakord për një zgjidhje të mundshme, teksa thirrjet e ndërkombëtarve bien në vesh të shurdhër. Kaosi është akumuluar tek zgjedhjet e parakohshme të 5 qershorit, për të cilat është dakord vetëm Nikola Gruevski i VMRO-DPMNE, kurse partitë e …

Më shumë

Agjensia e Trajtimit të Pronave: Aplikoni deri në 23 Maj për njohjen e pronësisë

23 Maji shënon mbylljen e afatit ligjor për depozitimin e kërkesave të reja për njohje pronësie pranë Agjensisë së trajtimit të pronave. Në një konferencë për mediat, drejtoresha Sonila Qato, sqaroi se referuar ligjit të ri të pronave, të gjithë të interesuarit për njohje të pronësisë kanë afat edhe 6 …

Më shumë

Xhon Kerry dhe homologu i tij rus Lavrov, ndodhen në Vienë për të mbështetur bisedimet për paqe

Lavrov u bën SHBA-ve thirrje për të shpëtuar planin për armëpushim në Siri

17 vende të Grupit ndërkombëtar për mbështetjen e Sirisë, janë mbledhur sot në Vienë për të mbështetur bisedimet për paqe në vendin që po përballet me një luftë disavjecare civile. Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerry dhe homologu i tij rus Lavrov bashkëdrejtojnë këtë takim në përpjekje për të vënë …

Më shumë