KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 32)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Presidenti amerikan Obama konfirmon vdekjen e kreut të talebanëve

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka konfirmuar vdekjen e Mollah Mansour, shef i talebanëve afganë, gjatë një bombardimi amerikan. “Vdekja e tij është një moment historik në përpjekjet tona të gjata për rikthimin e paqes dhe prosperitetit në Afganistan”, vlerësoi presidenti, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë të publikuar gjatë …

Më shumë

Filmi me temë varfërinë në Evropë, fiton Palmën e Artë në Festivalin e Kanës

Regjistori britanik Ken Loç u shpall fituesi i Palmës së Artë në Festivalin e Kanës për filmin e tij dramatik “Unë, Daniel Blejku”, me temë varfërinë që shkaktoi kriza në Evropë. Regjisori 80- vjeçar la pas në këtë garë konkurrentët gjermanë dhe amerikanë që pretendonin çmimin më të lartë të …

Më shumë