KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Stamboll, udhëheqësit botëror bëjnë thirrje për fuqizimin e parimeve njerëzore

Udhëheqës nga e gjithë bota u mblodhën në Stamboll të Turqisë, për një takim humanitar të nivelit të lartë me shpresat për të përcaktuar protokolle konkrete për të përballuar kriza të ardhshme refugjatësh. Takimi i mbështetur nga Kombet e Bashkuara, që vazhdon deri të mërkurën parashikohet të shërbejë si këmbanë …

Më shumë

Siria: Fuqitë ndërkombëtare përgjegjëse për sulmet e djeshme

Qeveria e Sirisë ka thënë se Turqia, Katari dhe Arabia Saudite qëndrojnë prapa sulmeve vdekjeprurëse që kanë ndodhur të hënën në qytetet bregdetare Tartous dhe Xhableh. Agjencia shtetërore e lajmeve Sana, ka thënë se sulmet janë “përshkallëzim serioz” dhe kanë qëllim të pengojnë përpjekjet për paqe. Media shtetërore ka thënë …

Më shumë

Kosovë, investitorët evropianë dhe qeveria, me platformë dialogu

Këshilli i Investitorëve Evropianë organizon një platformë dialogu mes investitorëve evropianë dhe qeverisë së Kosovës. Përmes një njoftimi për shtyp, thuhet se pas hyrjes në fuqi të Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim, është rritur nevoja për përmirësimin e klimës së bashkëpunimit mes bizneseve vendore, si dhe investitorëve evropianë me qeverinë e Kosovës. …

Më shumë

Venezuelë, Coca-Cola ndalon prodhimin, shkak mungesa e sheqerit

Coca-Cola detyrohet të ndalojë përkohësisht prodhimin e pijes në Venezuelë nga mungesa e sheqerit. Njoftimi vjen pasi birraria më e madhe në vend, Empresas Polar, ka ndaluar prodhimin, për shkak të mungesës së elbit. Ekonomia në Venezuelë është tkurrur ashpër, pasi çmimet e naftës vazhdojnë të bien. Prodhimi i kallamsheqerit …

Më shumë

Van Der Bellen: Austria do të vazhdojë mbështetjen per integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor

I gjelbri Van der Bellen betohet si president i Austrisë

Presidenti i sapozgjedhur austriak, Aleksander Van der Bellen deklaroi se si kryetar shteti do të punonte për të mbështetur Ballkanin Perëndimor në rrugën drejt Bashkimit Evropian. ”Asnjë shtet tjetër nuk ka marrëdhënie kaq të ngushta historike dhe ekonomike me Ballkanin Perëndimor se Austria”, theksoi presidenti Van der Bellen. ”Si president …

Më shumë