KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 22)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Maqedoni, vendimi i Kushtetueses: Nuk ka zgjedhje më 5 qershor

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë në seancën e sotme pranoi nismën e Bashkimit Demokratik për Integrim për kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë e vendimit për shpërbërjen e Kuvendit të Maqedonisë. Me këtë është shfuqizuar vendimi për shpërbërjen e Kuvendit më 18 janar dhe vendimi për ndryshimin e vendimit për 23 shkurt të vitit …

Më shumë

Euro 2016: UEFA bën kontroll antidoping për lojtarët e kombëtares tonë

Austri, mblidhen "luftëtarët kuqezi"

UEFA ka zhvilluar një kontroll antidoping për futbollistët e kombëtares shqiptare. Inspektorët e sektorit antidoping në UEFA kanë qenë të pranishëm në qendrën stëvitore të kombëtares sonë në Austri në orët e para të mëngjesit të së mërkurës. Menjëherë pas zgjimit, 10 futbollistë i janë nënshtruar testeve përkatëse antidoping. Sokol Çikalleshi, …

Më shumë

Energjitikë, përurohet Qendra Kombëtare Dispeçer

Thatësira e tejzgjatur rrit importin e energjisë mbi 60 përqind

Në Shqipëri është përuruar Qendra Kombëtare Dispeçer dhe Sistemi i Ri i Kontrollit të Operatorit të Sistemit të Transmetimit. Mjaftë i kënaqur kryeministri Edi Rama tha se “Kemi hyrë në sistemin europian të monitorimit, shkëmbimit të energjisë”. “Ky sistem i jep fund shpërdorimit të energjisë elektrike” shtoi ai. Nëpërmjet qendrës …

Më shumë

Turqi, opozita paralajmëron Erdogan nëse miraton sistemin presidencial

Kryetari i partisë republikane, formacioni kryesor i opozitës në Parlamentin turk, gjatë një interviste në stacionin televiziv NTV tha se presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan nuk mund të miratojë regjimin presidencial siç ka shprehur dëshirën, pa na asgjësuar në masë. Kreu i opozitës turke denoncoi ambicjet “totalitare” të zyrtarit me …

Më shumë

Poposki për “Le Figaro”: Maqedonia i plotëson kushtet për pranim në NATO dhe BE

Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Poposki në një intervistë për “Le Figaro” të Parisit, ka thënë se Maqedonia i plotëson kriteret për anëtarësim në NATO dhe BE. Kjo deklaratë u dha gjatë qëndrimit të tij në Paris, në konferencën ndërministrore për përgatitjen e samitit “Paris-Balkan 2016”. Sipas Poposkit, evakuimi …

Më shumë