KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 21)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Takimi “Familja në një kontekst global”. Nishani: Jini mbrojtës fanatikë të familjes!

bujar nishani, famijla ne nje kontekst global, universitet fetare, alberto cutillo

Rëndësia e familjes dhe rrugëtimi i saj në shekuj, ishte një prej temave të diskutuara pasditen e së mërkurës në konferencën shkencore të organizuar prej dy universiteteve fetare në vend. Në këtë konferencë i ftuar për të referuar ishte edhe Presidenti i Republikës Bujar Nishani. Presidenti Nishani e cilësoi familjen …

Më shumë

Kryeveprat e Naim Frasherit në format dixhital

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, ka gjetur një mënyrë origjinale për të përkujtuar 170-vjetorin e lindjes së një nga figurave më të rëndësishme të rilindjes kombëtare shqiptare, Naim Frashëri. Në faqen zyrtare të BKSH-së (www.bksh.al) ajo publikoi editimin digjital të veprave të tij.   Vepra mund të lexohet dhe shkarkohet nga të gjithë pajisjet …

Më shumë

Berat, rritet numri i turistëve që vizitojnë qytetin

Mbi 30 përqind rritje të numrit të turistëve është regjistruar këtë periudhë në Berat. Ndërsa parashikohet që deri në fund të vitit numri i tyre të dyfishohet.  Autoritetet qendrore dhe lokale po marrin masa që të ofrojnë sa më shumë shërbime. Brenda 6-mujorit të dytë të këtij viti parashikohet të përfundojnë edhe …

Më shumë

Rama: Fund faturimi afrofe, sistemi energjitik, sipas standarteve të BE-së

Merr fund faturimi afrofe i energjisë elektrike. Kryeministri Edi Rama, siguroi se premtimi i qeverisë për heqjen e faturimit afrofe do të bëhet realitet në Qershor. Shqipëria ka hyrë në rrjetin europian të energjisë elektrike, vetëm pas 32 muaj reformash të thella të ndërmarra nga qeveria. Por për kryeministrin Rama, …

Më shumë