KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 2)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Vlorë – Sekuestrohen 220 ha tokë në Karaburun, vlera njëqind milionë euro

Prokuroria e Vlorës vendos nën sekuestro 220 hektarë tokë në zonën e Karaburunit, vlera e të cilës përllogaritet sipas çmimeve zyrtare në rreth 100 (njëqind) milionë euro, e dyshuar si e përfituar në bazë të dokumentave të fallsifikuar. Prona rezulton e regjistruar në emër të Rajmond Mezit,  është ndarë në dy …

Më shumë

Bullgari, SEECP: Bashkëpunimi rajonal, faktor stabiliteti dhe zhvillim ekonomik në rajon

Ministrat e Jashtëm të vendeve të proçesit për Bashkëpunim në Europën Juglindore u mblodhën sot në qytetin Pravets të Bullgarisë, ku diskutuan bashkëpunimin rajonal si faktor stabiliteti dhe zhvillimin ekonomik në rajon. Pjesëmarrës në takim ishte edhe Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal. Takimi i ministrave të Jashtëm …

Më shumë

Turqi: Gjermania të mos e njohë “gjenocidin” ndaj armenëve

Turqia i ka tërhequr vërejtjen Gjermanisë kundër miratimit të rezolutës për njohjen e masakrës së Perandorisë Osmane kundër armenëve si “gjenocid”. Lidhur me këtë çështje pritet të votohet këtë javë. Vrasja e 1.5 milionë armenëve nga Perandoria Osmane, në periudhën 1915 – 1917, shihet nga historianët si gjenocidi i parë …

Më shumë

Brazil, ministri i antikorrupsionit devijon hetimin mbi kompaninë shtetërore të naftës Petrobras

Ministri i antikorrupsionit në qeverinë e përkohshme braziliane ka dhënë dorëheqjen pas publikimit të një regjistrimi që tregon se ai ishte përpjekur për të devijuar një hetim mbi kompaninë shtetërore të naftës Petrobras. Fabiano Silveira, është i dyti ministër i qeverisë aktuale që jep dorëhehqjen, një javë pasi ministri i …

Më shumë