KRYEFAQJA » 2016 » Maj (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Maj 2016

Kosova dhe Kroacia, bashkëpunim të shkëlqyer mes institucioneve

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim ministrin e veteranëve të Kroacisë, Tomo Medved dhe ministrin e kulturës, Zlatko Hasanbegoviç, me të cilët diskutoi për marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve. Gjatë takimit, kryeparlamentari Veseli theksoi se bashkëpunimi duhet të zgjerohet në interes të qytetarëve të …

Më shumë

Maqedoni, interpelanca për Ivanov hyn në procedurë parlamentare

Më shumë se 50 deputetë në Parlamentin e Maqedonisë kanë nënshkruar nismën e deputetëve të LSDM-së opozitare për llogaridhënien e presidentit Gjorge Ivanov për vendimin për falje të 56 personave, përfshirë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, ish-ministra dhe personalitete tjera për të cilët po zhvillohen hetime nga Prokuroria Speciale Publike dhe nëpër …

Më shumë

Futbollisti i Kombëtares kuqezi Ansi Agolli fiton kupën në Azerbajxhan

Futbollisti i Kombëtares kuqezi, Ansi Agolli, ka përmbyllur një tjetër sezon të jashtëzakonshëm në futbollin azer, duke i shtuar titullit “kampion” edhe trofeun e Kupës së Azerbajxhanit. Në finalen e zhvilluar të mërkurën në mbrëmje, ka qenë pikërisht një pasim i bukur i shqiptarit në minutën e parafundit, atë të …

Më shumë

Nimiç për Maqedoninë: Shkupi të zgjedhë qeverinë, më pas bisedimet për emrin

“Jam i pikëlluar për shkak të situatës aktuale politike në Maqedoni, por fakt është se unë nuk shoh rol konstruktiv si ndërmjetësues i Kombeve të Bashkuara rreth çështjes së emrit, derisa nuk zgjidhet qeveri korrekte dhe demokratike në Shkup”, deklaroi Methju Nimiç, ndërmjetësues në kontestin midis Greqisë dhe Maqedonisë. “Besoj …

Më shumë

Kampionati Kombëtar i Basketbollit për Meshkuj,Teuta fiton të dytën, rikthen barazpeshën 1-1

Pas femrave, edhe Kampionati Kombëtar i Basketbollit për Meshkuj është rikthyer në barazpeshë sa i përket sfidave të finales së “play-off”-it për titullin “kampion”, pasi Teuta e ka fituar ndeshjen e dytë ndaj Vllaznisë, duke e barazuar në 1-1 numrin e ndeshjeve. Pjesa e parë është fituar nga miqtë me …

Më shumë

Bimët aromatike mjeksore në krye të eksporteve shqiptare

Bimët aromatike mjeksore në krye të eksporteve shqiptare

Bimët aromatike mjeksore përbëjnë sektorin pararojë të eksporteve shqiptare. Ky është vlerësimi i ministrit të Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave Edmond Panariti në Kongresin Kombëtar të Industrisë së Bimëve Aromatike dhe Mjeksore, që zhvilloi punimet të enjten në Tiranë. Sipas zotit Panariti sherebela “Made in Albania” zotëron një …

Më shumë