KRYEFAQJA » 2016 » Maj

Arkiva Mujore: Maj 2016

U nënshkrua një program 5 vjeçar bashkëpunimi kulturor mes Shqipërisë e Kinës

U nënshkrua një program 5 vjeçar bashkëpunimi kulturor mes Shqipërisë e Kinës

Distancat gjeografike, por edhe zhvillimet historike, duket se nuk ia kanë dalë të fshijnë afeksionin e hershëm mes popullit shqiptar dhe atij kinez. Merita është kryesisht e nostalgjikëve. E që kjo lidhje të mos mbarojë me brezin e tyre, ministritë e kulturës së Shqipërisë dhe Kinës, kanë bërë konkret një …

Më shumë

Veliaj: “Këndi i lojërave, jo triumf, por dhurata e 1 Qershorit për fëmijët e Tiranës”

Një ditë para përurimit të Këndit të Lojërave për fëmijë në Parkun e Liqenit, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inspektoi punimet e fundit. “Kthyem një gërmadhë, një tokë totalisht të djerrë, një vend aspak tërheqës, në një hapësirë jashtëzakonisht tërheqëse, edhe në hyrjen pedonale të Parkut të Liqenit” tha me …

Më shumë

Shpërthim me eksploziv, tronditen banoret e një pallati në kryeqytet

Një shpërthim i fortë ka ndodhur në katin e 5-të të një pallati në rrugën “Margarita Tutulani” në kryeqytet. Ka qënë ora 1:30 e mëngjesit të së martës kur një sasi eksplozivi tronditi ndërtesën e quajtur “Riviera”. Banorët e tronditur shprehen se kanë kaluar orë tmerri pasi kanë ndjerë shpërthimin. Dëmet …

Më shumë

Haxhinasto: Edukimi i brezit të ri, element i rëndësishëm për rritjen e sigurisë rrugore

Çështja e sigurisë rrugore mbetet prioritet i ministrisë së transportit dhe infrastrukturës. Kështu u shpreh ministri i transporteve Haxhinasto në konkursin edukativ të sigurt mbi 2 rrota “Për sigurinë rrugore për fëmijët”. Sipas ministrit plani kombëtar i sigurisë rrugore ka ndikuar në uljen e aksidenteve rrugore. Ndërsa theksoi se siguria …

Më shumë

Peleshi priti sot delegacionin e Qeverisë së Republikes Federale të Gjermanisë

Gjermania do të forcojë bashkëpunimin me Shqipërinë për nxitjen e investimeve në sektorë strategjik si turizmin, bujqësinë, transport dhe infrastrukturë, e kombinuar me nxitjen e punësimit dhe trajnimit profesional. Gjatë një takimi të zhvilluar në ambjentet e kryeministrisë ndërmjet zv/kryeministrit Niko Peleshi dhe delegacionit të Qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë …

Më shumë