KRYEFAQJA » 2016 » Prill (Faqe 49)

Arkiva Mujore: Prill 2016

Ligji për sigurinë publike, Tahiri: Do të reflektoj rreth vërejtjeve të presidentit, por ligji do të miratohet

Ligji për sigurinë publike, Tahiri: Do të reflektoj rreth vërejtjeve të presidentit, por ligji do të miratohet

Ministri i brendshëm Saimir Tahiri ka premtuar se do të reflektojë rreth vërejtjeve të presidentit Nishani mbi ligjin për sigurinë publike, por shprehu vendosmërinë për miratimin e tij. “Presidenti ka ushtruar  të drejtën e tij kushtetuese.  Ka shfaqur edhe disa rezerva të cilat kam shumë besim që, bashkë me Komisionet …

Më shumë

Çlirohet qyteti sirian

terroristet siri manastir isis forcat ruse

Ushtria siriane, e mbështeur nga forcat ajrore ruse, ka shkatërruar një qëndër komandoje që grupi terrorist i shtetit islamik kishte ngritur pranë një manastiri të krishterë në qytetin e Kuariatein. Operacioni i shkatërrimit të qëndrës së komandos ishte pjese e fushatës që ushtria siriane ndërmorri për çlirimin e qytetit te …

Më shumë

Armëpushim në Nagorni – Karabak

Armëpushim në Nagorni - Karabak

Azerbajxhani dhe forcat etnike armene të rajonit separatist të Nagorni-Karabakut kanë rënë dakord për një armëpushim të menjëhershëm pas katër ditë luftimesh mes tyre. “Operacionet ushtarake përfunduan sot në mesdite”, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit në një deklaratë që u pasua me të njëjtin njoftim nga autoritetet …

Më shumë

Marrëdhëniet Shqipëri – Greqi në fokus e Komisionit të Jashtëm parlamentar

Marrëdhëniet Shqipëri - Greqi në fokus e Komisionit të Jashtëm parlamentar

Çështjet e mprehta të marrëdhënieve Shqipëri – Greqi, ishin në fokus të Komisionit të Jashtëm parlamentar i mbledhur të martën. Në seancën e posaçme dëgjimore me ministrin e jashtëm Ditmir Bushati, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizit kërkoi artikulimin publikisht lidhur me genocidin çam. “Qëndrimi i Bushatit për sa i përket …

Më shumë

Sheshi “Skënderbej”, së shpejti nis puna për transformimin e tij

Ndërtimi i Sheshit "Skënderbej", normalizohet qarkullimi

Sheshi “Skënderbej”, apo siç thirret me humor prej disa kohësh “Kodrina Skënderbej”, kryeqendra e Tiranës, të ndryshojë sërish. Bashkia e kryeqytetit ka vendosur ta rindërtojë atë bazuar kryesisht në një projekt të nisur që në kohën kur kryetar i saj ishte kryeministri i sotëm Edi Rama. Ndryshimi i pushteteve në Bashkinë …

Më shumë

Vlahutin: Reforma në drejtësi duhet të miratohet para verës.

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë ka shprehur keqardhjen pasi PD refuzoi propozimin për kompromis të SHBA dhe BE për miratimin e Reformës në Drejtësi. "Besueshmëria e reformës në drejtësi varet përgjithësisht nga besueshmëria e vetingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve" nënvizohet në deklaratën e posaçme të delegacionit të BE. "Propozimi aktual për kompromis reflekton pozicionin tonë të qartë që komuniteti ndërkombëtar duhet të sigurojë monitorim të fuqishëm për të garantuar besueshmërinë e procesit, përfshirë pre-vetingun e anëtarëve të organeve të vetingut, duke dhënë, sipas rastit, rekomandime negative" sqaron BE në deklaratë dyshimet e hedhura nga PD. "Komuniteti ndërkombëtar nuk ka sugjeruar kurrë pasjen e ndonjë pushteti ekzekutiv, meqë është thelbësore që autoritetet shqiptare të ruajnë zotërimin e plotë" shton më tej deklarata. Megjithatë deklarata e delegacionit të BE në Tiranë vlerëson se negociatat duhet të mbërrijnë në një konkluzion pozitiv. Në Tiranë që prej të mërkurës ndodhet zëvendës Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm Helga Schmid, e cila do të përmiqet sërish të gjejë kompromis.

Reforma në drejtësi duhet të miratohet para verës. Ambasadorja e BE në Tiranë, Romana Vlahutin e përsëriti apelin drejtuar politikës shqiptare të martën në Tiranë, pas diskutimeve të një projekti për të drejtat e njeriut, projekt i cili lidhet me përparësinë e psetë të çeljes së negociatave për Shqipërinë.”Për përmbushjen …

Më shumë