KRYEFAQJA » 2016 » Prill (Faqe 31)

Arkiva Mujore: Prill 2016

Stamboll, “Drejtësi, Paqe, Bashkim” tema e samitit të OBI

Stamboll, "Drejtësi, Paqe, Bashkim" tema e samitit të OBI

Në Stamboll vijojnë punimet e Samitit të 13-të të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik. Në të marrin pjesë udheheqës nga mbi 30 shtete të ndryshme anëtare të kësaj organizate. Kryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu u bëri thirrje pjesëmarrësve në Samit që të mbështesin një qëndrim të përbashkët përballë identifikimit të islamit …

Më shumë

Japoni, seri tërmetesh me viktima

Japoni, seri tërmetesh me viktima

Së paku 9 persona gjetën vdekjes dhe rreth 1000 të tjerë janë plagosur gjatë një serie tërmetesh me fortësi 6,5 ballë sipas shkallës Rihter, të cilët goditën jugperëndimin e Japonisë. Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tërmeti ka goditur më rëndë qytetin Kumamoto dhe ishullin Kiushu. Pas goditjes së parë …

Më shumë

Përplasje e ashpër Klinton – Sanders

Përplasje e ashpër Klinton - Sanders

Kandidatët demokratë për nominim presidencial në Shtetet e Bashkuara, Hillari Klinton dhe Berni Sandërs, shkëmbyen kritika të ashpra gjatë debatit televiziv të radhës, duke kundërshtuar pikëpamjet e njëri-tjetrit, disa ditë para votimeve të rëndësishme partiake në Nju Jork. Senatori i Vermontit, Berni Sandërs, që e përshkruan veten si socialist demokrat, …

Më shumë

Lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar, qeveria shqiptare nënshkruan me FBI

Lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar, qeveria shqiptare nënshkruan me FBI

Qeveria shqiptare dhe FBI (Byroja Federale e Hetimeve në SHBA) kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi, në kuadër të luftës kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar. Firmat në këtë dokument u hodhën nga ministri i brendshëm shqiptar Saimir Tahiri dhe Drejtori i FBI James Comey, në prani të kryemistrit shqiptar Edi Rama. …

Më shumë

Rama pritet nga Obama, një orë e paharrueshme në Shtëpinë e Bardhë

Rama pritet nga Obama, një orë e paharueshme në Shtëpinë e Bardhë

Kryeministri Edi Rama është pritur në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti Barak Obama, duke kaluar një orë të paharrueshme sikurse është shprehur kreu i qeverisë shqiptare. Zoti Rama ka dëgjuar nga presidenti Obama dhe zëvendësi i tij Baiden, “fjalë të mira për vendin”. “Shqipëria po merr një rol të rëndësishëm …

Më shumë

Aparatura e Kobalto-Terapisë nuk shkakton rrezatim të dëmshëm tek pacientët

Aparatura e Kobalto-Terapisë nuk shkakton rrezatim të dëmshëm tek pacientët dhe se burimit të saj të energjisë nuk i ka kaluar afati i përdorimit. Sqarimi teknik për funksionimin e kësaj aparature ka ardhur sot nga shefi i spitalit Onkologjik Prof. Dr. Agim Sallaku në kundërpërgjigje të deklaratave të përsëritura këto dy ditë nga deputetja demokrate Albana Voksi e cila e ka quajtur këtë që ndodh, kriminale.  Duke argumentuar teknikisht funksionimin e kobalto-terapise ai tha se burimi i energjisë së aparaturës është certifikuar nga …

Më shumë