KRYEFAQJA » 2016 » Prill (Faqe 19)

Arkiva Mujore: Prill 2016

Kosovë-Shqipëri, bashkëpunim për parandalimin e emigracionit të jashtëligjshëm

Parandalimi i emigracionit të paligjshëm dhe ndalimi i cdo kalimi ilegal të kufirit të gjelbër Shqipëri – Kosovë tashmë do të jetë fokusi kryesor i punës së autoriteteve të dy shteteve shqiptare. Përfaqësues të ministrisë së brendëshme të dy shteteve zhvilluan një inspektim për të parë punën që po kryhet në doganën e Morinës. Në fund të takimit përfaqësues të dy policive dhanë komentet e tyre: -Sinkron, Arben Skëndo, drejto i SHCBA -Sinkron, Fitim Shishani, kryeshef i IPK-s (inspektoriati i polisie së Kosovës) Marveshja i hap rrugën një qëndre të përbashkët për shkembimin e informatave të ndërsjellta dhe shfrytëzimin e përbashkët të paisjeve ndërkufitare, për të patur më shumë efikasitet në mardhëniet ndërkufitare.

Parandalimi i emigracionit të paligjshëm dhe ndalimi i cdo kalimi ilegal të kufirit të gjelbër Shqipëri – Kosovë tashmë do të jetë fokusi kryesor i punës së autoriteteve të dy shteteve shqiptare. Përfaqësues të ministrisë së brendëshme të dy shteteve zhvilluan një inspektim për të parë punën që po kryhet …

Më shumë

Malltezi, apel vendimit të KQZ-së

jamarber malltezi kqz apel pd opozite

Partia demokratike apeloi ne kolegjin zgjedhore vendimin e KQZ-se, kunder kerkeses se opozites per mbajtjen e referendumit lokal, me qellimin qe Kryeqytetasit te shpreheshin me vote per projektet e Bashkise qe sipas te djathtes po demton parqet per afera korruptive. Malltezi shprehet angazhimin e opozites per te bere te mundur respektimin …

Më shumë

RTSH hyn në epokën dixhitale

RTSH në shërbim të publikut

RTSH i bashkohet epokës dixhitale të transmetimeve televizive. Sinjalet e para janë lëshuar ditët e fundit nga stacionet e Prezës, Arapajt dhe Kryvidhit, ndërsa pritet vënia në funksionim edhe e rreth 60 stacioneve të tjerë. Kalimi i RTSH në transmetimet dixhitale në standartin DVB-T2, niveli më i lartë i cilësisës …

Më shumë

Autoritetet në Japoni fillojnë një hetim ndaj kompanisë Mitsubishi

Autoritetet në Japoni fillojnë një hetim ndaj kompanisë Mitsubishi

Zyrtarët japonezë filluan sot hetimin e Mitsubishi Motors, pasi kjo kompani deklaroi se kishte zbuluar se disa punonjës të saj kishin falsifikuar të dhënat për konsumin e karburantit për më shumë se 620 mijë automjete të prodhuara. Ditën e djeshme, kompania tha se punonjësit e kishin bërë një gjë të …

Më shumë

Tension në parlament, Berisha: Populli të armatoset! Tahiri: Thirrje kriminale dhe antikushtetuese!

Thirrja për armatosje, PS padit në prokurori Berishën

Parlamenti shqiptar ka përjetuar të enjten një momentet të vështirë. Ish kryeministri Sali Berisha duke akuzuar qeverinë Rama si “organizatë kriminale”, ka bërë thirrje publike për armatosje. “Unë kam një kërkesë sot për shqiptarët, u bëj thirrje për sigurinë e tyre të armatosen, të sigurojnë armë për të mbrojtur veten, …

Më shumë