KRYEFAQJA » 2016 » Mars (Faqe 51)

Arkiva Mujore: Mars 2016

Ratifikohet marrëveshja ndërkombëtare për themelimin e gjykatës speciale të Kosovës

KLD u kërkon gjyqtarëve formularin e vetëdeklarimit

Presidentja në detyrë e Kosovës, Atifete Jahjaga ratifikoi të hënën marrëveshjen ndërkombëtare me Holandën “Mbi organizimin e institucionit të Gjykatës Speciale të Kosovës i zhvendosur në Holandë”, që u nënshkrua në 15 shkurt të këtij viti nga ministri i punëve të jashtme dhe ambasadorja e hollandës në Kosovë. Me ratifikimin …

Më shumë

Qeveria e Kosovës i është mirënjohëse Bankës Botërore si partnere strategjike

Zëvendëspresidenti i Bankës Botërore për Evropën dhe Azinë, Ciril Myler, uroi Qeverinë e Kosovës për miratimin e strategjisë 2016-2021, për të cilën tha se hap rrugë për bashkëpunimin mes dy palëve. Ai i bëri komentet në takimin e përbashkët me ministrat e Qeverisë së Kosovës dhe delegacionin e Bankës Botërore …

Më shumë

Merkel “shumë optimiste” që evropa të qëndroje e bashkuar

Merkel: “Sulmet e urryera në Bruksel duhet të na bashkojnë"

Kancelarja gjermane, Angela Merkel u kërkoi udhëheqesve evropianë të gjejnë një zgjidhje të përbashkët lidhur me krizën e refugjatëve. Në një intervistë dhënë televizionit ARD, Merkeli tha se nuk ekziston një “plan B”, nëse udhëheqësit nuk arrijnë të gjejnë gjuhën e përbashkët me Turqinë rreth mënyrës së ngadalësimit të rrjedhjes …

Më shumë

Raporti i Sekretari Ban mjaft kritik ndaj partive opozitare të Kosovës

Polemika për projektrezolutë e OKB-së për armëpushim në Siri

Këshilli i Sigurimit i OKB-se diskuton sot raportin e Sekretarit të Përgjithshëm për Kosovën, për periudhën tetor-janar. Raporti i Sekretari Ban, megjithëse nuk i përfshin zhvillimet e fundit, është mjaft kritik ndaj partive opozitare duke i akuzuar drejtpërdrejt për dhunë në rrugë dhe në Kuvendin e Kosovës. “Vazhdimi i përdorimit …

Më shumë

Policia e Maqedonisë përdori gazin lotsjellës dhe granata me tym për të shpërndarë refugjatët

Policia e Maqedonisë përdori gazin lotsjellës dhe granata me tym për të shpërndarë refugjatët, të cilët përpiqeshin të kalonin me forcë nga Greqia. Emigrantet , të zemëruar me pritjet e gjata në kufi, u munduan të shkatërronin gardhin me tela me gjëmba të ngritur nga ushtria maqedonase. Duke thirrur “Hapni …

Më shumë

Sulme me bomba në Bagdad

Bilanci i viktimave të dy sulmeve me bombë të së dielës, në tregun e një lagjeje të Bagdadit, arriti në 73 persona, pasi shumë prej viktimave që morën plagë kanë ndërruar jetë gjatë natës. 5 njerëz vazhdojnë të figurojnë si të zhdukur, ndërsa mbi 90 ndodhen ende në spital. Njeri …

Më shumë