KRYEFAQJA » 2016 » Mars (Faqe 22)

Arkiva Mujore: Mars 2016

Greqia kërkon ndëshkime për vendet që u mbyllën dyert refugjatëve

Në prag të samitit të sotëm të Turqisë me Bashkimin Evropian për çështjen e emigrantëve, Greqia ka këmbëngulur që në këtë takim të caktohen sanksione për vendet anëtare të cilat në mënyrë të njëanshme kanë vendosur të mbyllin kufijtë e tyre për hyrjen e refugjatëve. Zëvendësministri grek i Mbrojtjes, Dimitris Vicas, i cili …

Më shumë

Guardiola kërcënoi lojtarët

Bajernit të Mynihut iu desh të djersinte shumë për të thyer Juventusin e për t’u kualifikuar në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve të mërkurën mbrëma. Pasi u gjendën në disavantazh të dy golave brenda 28 minutash, bavarezët barazuan shifrat në minutën e fundit e mandej shënuan edhe dy herë të tjera …

Më shumë

Emigrantët pakistanezë në Greqi kërkojnë hapje të kufirit

Mijëra emigrantë nga Pakistani kanë mbetur të bllokuar në ishujt grekë pasi nuk konsiderohen si refugjatë nga zona lufte. Në ishullin Lezbos, pakistanezët zhvilluan një protestë ku kërkuan hapjen e kufijve me qëllim vazhdimin e rrugës drejt Evropës veriore. Autoritetet greke nuk pranojnë t’i levizin nga qendrat e pritjes duke …

Më shumë

Arabia Saudite synon një aleance ushtarake të shteteve myslimane si NATO

Arabia Saudite planifikon krijimin e një aleance ushtarake të shteteve myslimane sipas modelit të NATO-s, lajmëruan zyrtarë pakistaneze. Qëllimi kryesor i së ashtuquajtures NATO Islame do të jetë lufta kundër terrorizmit dhe kërcënimet që vijnë nga grupe të tilla si Shteti Islamik. Sipas mediave pakistaneze, autoritetet në Riad tashmë ua …

Më shumë