KRYEFAQJA » 2016 » Mars (Faqe 19)

Arkiva Mujore: Mars 2016

Manjani paralajmëroi nisjen e hetimit për rastin e lirimit të Domart Konjarit

Lirimi nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda i Domart Konjarit, një shtetas shqiptar i dënuar nga drejtësia franceze, është përcjellë me shqetësim nga ambasada franceze në Tiranë. Përmes një letre drejtuar , autoriteteve të larta të shtetit presidentit Nishani dhe ministrit të drejtësisë Manjani , ambasadori francez në …

Më shumë

Boriçi “Pezull” në FAB

Kur muza bën shkëndija me pasionin e artistit, rezultati është një rrugëtim nëpër ëndrra dhe ngjyra shpirti. E tillë është ndjesia në ekspozitën vetjake me titull “Pezull” të piktorit Ardit Boriçi e çelur në Galerinë FAB. Veshur me dimensione të mëdha dhe në teknikën vaj dhe akrilik në kanavace, artisti është …

Më shumë

Finalizohet marrëveshja BE – Turqi për refugjatët

Kryeministri finlandez Sipila nëpërmjet rrjetit social “Twitter”  ka njoftuar finalizimin e marrëveshjes së arritur nga liderët e Bashkimit Evropian me Turqinë mbi emigrantët. Propozimi i Bashkimit Evropian është pranuar nga Ankaraja. Në parim, plani ka ndryshuar vetëm pak, në krahasim me atë që kanë rënë dakord Merkel dhe Davutoglu në …

Më shumë

91 vjeç mbron doktoraturën

91 vjeç mbron doktoraturën

Nuk është kurrë vonë për të kryer një shkollë të lartë apo studimet post universitare.  Colette Bourlier 91 vjeç,  është gruaja më e vjetër në Francë që ka fituar Doktoraturën. Ajo përfundoi me sukses tezën të nisur rreth tre dekada më parë. Megjithëse, periudha është shumë e gjatë, asaj iu vendos nota maksimale …

Më shumë