KRYEFAQJA » 2016 » Mars (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Mars 2016

Tahiri: Presidenti të dekretojë ligjin për masat shtesë të sigurisë

Tahiri: Presidenti të dekretojë ligjin për masat shtesë të sigurisë

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i ka bërë thirrje presidentit Bujar Nishani të dekretojë ligjin për masat shtesë të sigurisë i miratuar prej disa kohësh nga parlamenti shqiptar, por i kundërshtuar nga opozita. “Unë shfrytëzoj rastin për të ngritur nivelin e vetëdijes dhe të ndërgjegjes institucionale, por dhe shoqërore. Për …

Më shumë

EUROSIG blen INSIG

Qeveria shqiptare ka shpallur firmën EUROSIG si fituese të tenderit për blerjen e kompanisë shtetërore të sigurimeve INSIG. Tenderi u hap dy javë më parë kur qeveria nxorri në shitje 100 përqind të aksioneve të INSIG, me vlerë 15 milionë euro. Katër kompani shqiptare paraqitën ofertat e tyre, por oferta …

Më shumë

Arrihet marrëveshja, BKH do të varet nga Prokuroria e Përgjithshme

Mosmarrëveshjet midis mazhorancës dhe opozitës mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, duket se kanë marrë fund. Në mbledhjen e Komisionit të Reformës në Drejtësi, palët kanë rënë dakord që ky institucion të jetë në varësinë e Prokurorisë së Përgjithshme. Lajmi i publikuar në disa media, ka filtruar nga brenda mbledhjes, ndonëse …

Më shumë

KQZ rrëzon kërkesat për referendum

KQZ rrëzon kërkesat për referendum

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka rrëzuar me shumicë votash 3 kërkesa për referendume në lidhje disa projekte të parashikuara për t’u ndërtuar nga Bashkia e Tiranës. Kërkesat ishin paraqitur nga disa pjestarë të shoqërisë civile dhe ishin mbështetur nga PD e opozitës. Bëhej fjalë për ndërtimin e një parkingu tokësor …

Më shumë

Një i vrarë në Gjirokastër

Një shtetas ka mbetur i vrarë në afërsi të fshatit Shtëpëz në Gjirokaster, dhe një tjetër është plagosur rëndë pas një konflikti me armë zjarri. Sipas hetimeve paraprake, dyshohet se autor i vrasjes dhe plagosjes është shtetasi Enerik Bexhet Lluka, 28 vjeç, ndërsa po punohet për kapjen e tij. Grupi hetimor …

Më shumë

MB: Kujdes po përkeqësohet moti!

MB: Kujdes po përkeqësohet moti!

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi qytetarët se gjatë dy ditëve në vazhdim pritet një përkeqësim i motit. Sipas buletinit të Institutit të Gjeoshkencës, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM), në të gjithë territorin e vendit pritet të ketë reshje shiu, ndërsa në zonat mbi 600 metra mbi nivelin e detit, priten …

Më shumë

Bekenbauer dhe 5 zyrtarë gjermanë, në Komitetin e Etikës

Procesi i hetimit të skandaleve që kanë përfshirë organizmin që qeveris futbollin botëror, FIFA, vazhdon të përfshijë në vorbullën e tij të tjerë personalitete të sportit më popullor në planet. Sipas raporteve të mediave ndërkombëtar, legjenda e futbollit Franc Bekenbauer, së bashku me Volf-gang Nirs-bahut dhe Teo Zvanzigerit, praktikisht 3 …

Më shumë