KRYEFAQJA » 2016 » Mars (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Mars 2016

PE-Miratoi projekt rezolutën për shqipërinë

Reforma në Drejtësi, mbetet parakushti për integrimin e vendit në Bashkimin Europian. Një ditë pasi Parlamenti europian miratoi projekt-rezolutën që vlerëson progresin e vendit, kryetari i delegacionit shqiptar në Komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian, Taulant Balla, tha se pritshmëritë e partnerëve ndërkombëtare është që politika në Tiranë të mos …

Më shumë

SHBA, Basha takohet me drejtorin ekzekutiv të BB për Shqipërinë

Kryetari i Partisë Demokratike gjatë vizitës në SHBA u takua me drejtorin ekzekutiv të Bankës Botërore për Shqipërinë Patrizio Pagano. Basha shprehu shqetësim për situatën ekonomike , sipas tij tejet e rënduar si pasojë e politikave të ndjekura nga Qeveria. Basha iu referua rritjes së borxhit, mbylljes së bizneseve,por edhe …

Më shumë

Lu: Shqipëria të miratojë ligjin e duhur për BKH të pavarur dhe të paepur

SHBA dhe MB, mbështesin dhe përshëndesint vendimi i Ramës për shtyrjen e zgjedhjeve në Kavajë

Ambasadori amerikan Donald Lu, vazhdon të flasi shqip sa herë kërkon të përçojë mesazhe të rëndësishme për shqiptarët, veçanërisht politikanëve shqiptarë. “U kërkoj atyre në të djathtë dhe në të majtë që të bien dakort se BKH është një institucion jetik për anti-korrupsionin në Shqipëri” tha zoti Lu gjatë një …

Më shumë

Tahiri: Presidenti të dekretojë ligjin për masat shtesë të sigurisë

Tahiri: Presidenti të dekretojë ligjin për masat shtesë të sigurisë

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i ka bërë thirrje presidentit Bujar Nishani të dekretojë ligjin për masat shtesë të sigurisë i miratuar prej disa kohësh nga parlamenti shqiptar, por i kundërshtuar nga opozita. “Unë shfrytëzoj rastin për të ngritur nivelin e vetëdijes dhe të ndërgjegjes institucionale, por dhe shoqërore. Për …

Më shumë

Arrihet marrëveshja, BKH do të varet nga Prokuroria e Përgjithshme

Mosmarrëveshjet midis mazhorancës dhe opozitës mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, duket se kanë marrë fund. Në mbledhjen e Komisionit të Reformës në Drejtësi, palët kanë rënë dakord që ky institucion të jetë në varësinë e Prokurorisë së Përgjithshme. Lajmi i publikuar në disa media, ka filtruar nga brenda mbledhjes, ndonëse …

Më shumë

Një i vrarë në Gjirokastër

Një shtetas ka mbetur i vrarë në afërsi të fshatit Shtëpëz në Gjirokaster, dhe një tjetër është plagosur rëndë pas një konflikti me armë zjarri. Sipas hetimeve paraprake, dyshohet se autor i vrasjes dhe plagosjes është shtetasi Enerik Bexhet Lluka, 28 vjeç, ndërsa po punohet për kapjen e tij. Grupi hetimor …

Më shumë