KRYEFAQJA » 2016 » Shkurt (Faqe 8)

Arkiva Mujore: Shkurt 2016

“Çështja Prenga” preokupon Brukselin

"Çështja Prenga" preokupon Brukselin

“Çështja Prenga” ka mbërritur në Bruksel. Në vijim të takimeve të nivelit të lartë, ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri ka zhvilluar të mërkurën një takim me Europarlamentarin Knut Fleckenstein, njëkohësisht Raporter për Shqipërinë. “I kërkova ministrit si është çështja e zotit Prenga, sepse kjo është një nga lajmet …

Më shumë

Rilindja Urbane edhe në Ersekë

Rilindja Urbane edhe në Ersekë

Pas dy dekadash harresë, braktisje, rrënim, era e ndryshimit ka prekur edhe bashkinë e izoluar të Ersekës. Veç rrugës së re që e lidh atë me Korçën, përmes Programit Kombëtar të Rilindjes Urbane është ndërtuar qendra e re e qytetit plot histori e kulturë. Fotografitë janë përzgjedhur nga kryeministri Rama …

Më shumë

Rilindja Urbane në Pustec

Rilindja Urbane në Pustec

Pusteci, dikur i njohur me emrin Liqenas, është një nga bashkitë më të reja në Shqipëri. Ai grupon nëntë fshatra, banorët e të cilëve në pjesën më të madhe i përkasin minoritetit mqedonas. “Falë Programit Kombëtar të Rilindjes Urbane, shkruan në galrinë e tij në Fejsbuk kryeministri Rama, ai do …

Më shumë

Ndërtimet, së shpejti aplikimet për lejet do të bëhen on-line

“Nuk ka më ndalim ndërtimesh në Shqipëri”. Lajmi i mirë jo vetëm për ndërtuesit shqiptarë është dhënë nga zëvendëskryemnistri Niko Peleshi, i cili bashkë me ministren e territorit Eglantina Gjermani kanë njoftuar se nga 31 marsi, aplikimi për lejet e ndërtimit do të bëhet vetëm on-line. Sipas zotit Peleshi kudo …

Më shumë

Shpërthim termocentrali në Angli

Të paktën një person ka humbur jetën nga shpërthimi i fuqishëm që ndodhi në një termocentral në Didkot në jug të Anglisë. Në çastin e shpërthimit në ndërtesë gjendeshin njerëz dhe autoritetet druajnë se ka viktima të tjera. Termocentrali ishte i vjeter dhe ishte planifikuar të rrënohej deri në fund …

Më shumë

Organizata ndërkombëtare apel për angazhim në luftën kundër trafikimit të qënieve njerëzore

Stacionet shqiptare kane transmetuar 100 kronika te lidhura me trafikimin gjate vitit te shkuar. Raporti i monitorimit i bërë sot publik ka vënë në vëmendje fenomenin, por dhe ka ngritur apelin shoqëror e institucional për të lehtësuar viktimat dhe parandaluar fenomenin. Institucione e organizata ndërkombëtare kanë apeluar sot për më shumë …

Më shumë