KRYEFAQJA » 2016 » Shkurt (Faqe 4)

Arkiva Mujore: Shkurt 2016

Kuvendi i Kosovës, shtyhet për herë të dytë zgjedhja e presidentit

Kuvendi i Kosovës, shtyhet për herë të dytë zgjedhja e presidentit

Në Kuvendin e Kosovës është shtyrë për herë të dytë procedura e zgjedhjes së presidentit të ri të vendit. Ndërsa kreu i parlamentit po lexonte procedurat, opozita ka hedhur sërish gazlotsjellës. Policia arrestoi një prej deputetëve që hodhën gazin. Gjatë seancave të së premtes deputetët e opozitës njeri pas tjetrit, …

Më shumë

Haxhinasto: Portet shqiptare duhet të konkurrojnë në rajon

1 Janar, Kosova me dogana në Portin e Durrësit dhe atë të Porto Romanos

Autoritetet portuale në Shqipëri, po synojnë rritjen e konkurrueshmërisë së porteve shqiptare në rajonin e Ballkanit. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto gjatë analizës vjetore tha se sfidë mbetet përmirësimi i mëtejshëm i shërbimeve dhe veçanërisht hartimi i strategjive të veçanta për rritjen e volumit të mallrave. Ai tha …

Më shumë

Gjirokastër, 6 projekte për turizmin nderohen me çmime nga ‘Risi Albania’

Gjirokastër, 6 projekte për turizmin nderohen me çmime nga 'Risi Albania'

6 propozimet më të mira të paraqitura nga operatorët turistikë, në Gjirokastër që synojnë promovimin e produkteve dhe shërbimeve të reja në sektorin e turizmit, do kenë këtë vit mbështetjen e programit “ Risi Albania”, një instrument inovativ për zhvillimin e turizmit dhe ekonomisë në Shqipëri. Christoph Graf, ambasador i Zvicrës …

Më shumë

Rezultatet e shortit të 1/16 të Ligës së Evropës

Rezultatet e shortit të 1/16 të Ligës së Evropës

Në Nion të Zvicrës është hedhur shorti i 1/16 të Ligës së Evropës. Midis çifteve bien në sy derbi spanjoll ai midis Atletikos së Bilbaos me Valencian dhe derbi anglez Liverpul-Mançester Junajtid. Në sfidat e tjera përballë njëra-tjetrës janë vënë këto skuadra: Shaktar Donjesk-Anderleht Bazel-Sevija Vijareal-Bajer Leverkusen Sparta Pragës-Lacio Borusia …

Më shumë

Goditja me vezë provokon replika

Goditja me vezë provokon replika

Ngjarjet në seancën plenare të së enjtes në parlamentin shqiptar, kur opozita hodhi vezë dhe objekte të tjera në drejtim të kryeministrit Rama, kanë njohur të premten një zhvillim të ri. Opozita ka depozituar në parlament një kërkesë për masë disiplinore ndaj zotit Rama. Ajo kërkon përjashtimin e tij me …

Më shumë

Lirohen gazetarët Turq

Kryeredaktori i gazetës turke Xhymriet, Çan Dyndar dhe shefi i zyrës së kësaj gazete në Ankara Erdem Gyl janë liruar, pasi u arrestuan rreth tre muaj më parë me akuza spiunazhi dhe tradhëtie për shkak se kishin botuar foto armësh për të cilat shkruajtën se do të transportoheshin në Siri …

Më shumë

Finalizohet me sukses operacioni “Arsenali” nga policia e Elbasanit

Incidenti i Elbasanit, policia ende nuk ka ndaluar autorin kryesor

Policia e Elbasanit ka finalizuar me sukses operacionin e koduar “Arsenali”, në kuadër të të cilit ka sekuestruar një kallashnikov, dhjetëra granata dhe mijëra fishekë. Për këtë ngjarje është arrestuar në flagrancë shtetasi Ismail Hyka, 50 vjeç, banues në fshatin Karakullak të Elbasanit. Arrestimi i Hykës u bë pasi gjatë …

Më shumë