KRYEFAQJA » 2016 » Shkurt (Faqe 24)

Arkiva Mujore: Shkurt 2016

Avokatët paralajmërojnë bojkot, Manjani u bën thirrje për të mos braktisur detyrën

Manjani zyrtarëve të drejtësisë: Distancohuni nga veprimet korruptive

Dhoma Kombëtare e Avokatisë vendosi që ditën e hënë më 8 shkurt të bojkotojë të gjithë proceset gjyqësore. Në njoftim mediatik bëhet e ditur se ky akt ndërmirret si shenjë proteste për ndryshimet e fundit ligjore, që përcaktojnë pagën mujore për personat që ushtrojnë profesione të lira. Ligji i cili …

Më shumë

Vrasje e shumfishtë në Elbasan

Vrasje e shumfishtë në Elbasan

Po merr përmasat e një masakre ngjarja e regjistruar mbrëmjen e të mërkurës në Elbasan. Persona ende të pa identifikuar, sipas dëshmitarëve të veshur me uniforma policie, kanë shtënë me breshëri ndaj një lokali në zonën periferike të Krastës. Bilanci i deritanishëm është tre të  vdekur dhe të paktën katër të plagosur. Forca …

Më shumë

Bombolat e gazit rrezik real

Prezantohet “Masterplani i Gazit për Shqipërinë”

Inspektoriati Shtetëror Teknik dhe Industrial, bëri të njohur të mërkurën për median aktivitetin e tij gjatë vitit 2015, si dhe ditët e para për vitin 2016. Vitin e kaluar janë kryer gjithsej 1 440 inspektime dhe kontrolluar 3 260 paisje. Inspektoriati ka gjatur parregullsi dhe ka vendosur gjoba me një …

Më shumë

Ahmetaj: Në 2017 rritja ekonomike 4 për qind

Ahmetaj: Në 2017 rritja ekonomike 4 për qind

Qeveria shqiptare shpreson në një rritje të ndjeshme ekonomike për vitet e ardhshme. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Arben Ahmetaj duke raportuar për programin e reformave ekonomike për vitet 2016-2018, në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese tha se ai është një dokument i konsoliduar. “Ky document është hartuar me asistencën e donatorëve. …

Më shumë

Aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza” drejt zvogëlimit të hapsirës ekskluzive

“Nënë Tereza”, rritet numri i udhëtarëve, por edhe i çmimeve

Autoritetet shqiptare dhe ata të aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Tiranë, kanë arritur një marrëveshje sipas të cilës ekskluziviteti i hapsirës së këtij aeroporti zvogëlohet nga 250 km  në një rreze 100 kilometra për fluturimet ndërkombëtare. Lajmin e bëri të ditur ministri i ekonomisë Arben Ahmetaj “Negociatat janë mbyllur me sukses. …

Më shumë

Junker : Propozimi i Tusk i përshtatshëm për Britaninë dhe 27 vendet anëtare të BE

Junker : Propozimi i Tusk i përshtatshëm për Britaninë dhe 27 vendet anëtare të BE

Marrëveshja paraprake e paraqitur një ditë më parë në Bruksel për të shmangur daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian është e drejtë, më tepër në favor të Londrës sesa për partnerët evropianë, u shpreh para Parlamentit Evropian, presidenti i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker. “Propozimi i paraqitur një …

Më shumë