KRYEFAQJA » 2016 » Shkurt (Faqe 20)

Arkiva Mujore: Shkurt 2016

Knut Fleckenstain: Një ditë Shqipëria do të jetë anëtare e Bashkimit Europian

Knut Fleckenstain: Një ditë Shqipëria do të jetë anëtare e Bashkimit Europian

Progresi i arritur deri tani në procesin e dekriminalizmit është i dukshëm. Eurodeputeti Knut Flekenshtain në një intervistë ekskluzive për RTSH deklaroi se beson në këtë proces. Ndërkohë ai mendon se forcat politike në Shqipëri duhet të gjejnë një gjuhë të përbashkët për reformën në drejtësi. Me shpresën që kjo …

Më shumë

Anullohet ndërtimi i një HEC-i mbi kanionet e Nivicës

Anullohet ndërtimi i një HEC-i mbi kanionet e Nivicës

Hidrocentali Driza 1, i parashikuar për t’u ngritur në pellgun ujëmbledhës të përrenjve të Nivicës dhe Gusmarit, në Bashkinë e Tepelenës, nuk do të realizohet. Lajmi u bë i ditur në komisionin parlamentar të medias nga deputeti socialist Fatmir Toçi. Më parë në këtë komision ligjevensit kishin shprehur shqetësim maksimal …

Më shumë

De Biasi: “Francë 2016”- kurorëzim i një ëndrre!

De Biasi: "Francë 2016"- kurorëzim i një ëndrre!

Traineri i Kombëtares Shqiptare të Futbollit Xhani De Biasi e ka konsideruar si kurorëzimi i një ëndrre kualifikimin e Shqipërisë në “Francë 2016”.  Gjatë një interviste dhënë gazetarit të TVSH Erti Kristo ai zbulon edhe disa hollësi për përgatitjet e kuqezinjve. Më poshtë intervista e plotë. Erti Kristo i TVSH: Përshëndetje …

Më shumë

Merkel ndodhet në Ankara për situatën e krijuar ditët e fundit në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë

Kancelarja gjermane Anxhela Merkel ndodhet në Ankara për të diskutuar me krerët e shtetit turk mbi kontributin që mund të japë Turqia në kufizimin e numrit të refugjatëve që hyjnë në Europën perëndimore, e vecanërisht në situatën e krijuar ditët e fundit në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë. Rreth 35 …

Më shumë

Klinton në Miçigan

Klinton ne Micigan

Kandidatja demokrate për presidente dhe ish-sekretarja e shtetit Hilari Klinton, preferoi dje të linte fushatën në Nju Hempshajer për të ndaluar në qytetin Flint të Miçiganit, banorët e të cilit prej dy vitesh po përjetojnë një krizë me ujin e pijshëm, për shkak të niveleve të pashëndetëshme të plumbit që …

Më shumë

Shëndetësia falas, replika mes Ramës dhe Bashës

Shëndetësia falas, replika mes Ramës dhe Bashës

Shëndetësia vazhdon të jetë një nga temat më të debatuara mes maxhorancës së majtë dhe opozitës së djathtë. Kryeministri Edi Rama vazhdon të mbështesi fuqishëm projektin për një shëndetësi falas në Shqipëri. Sëbashku me Ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, ata inspektuan të hënën Qëndrën Shëndetësore numër 10, një nga më …

Më shumë